Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Austria – przewodnik, porady, informacje

Austria – przewodnik, porady, informacje

Leżąca w centrum Europy Austria liczy 8,5 mln mieszkańców. Jednocześnie kraj ten każdego roku odwiedza około 20 mln turystów. I nie można im się dziwić – ojczyzna Arnolda Schwarzeneggera ma do zaoferowania wspaniały zestaw atrakcji, który śmiało można nazwać workiem bez dna. Przez ponad sześć wieków Austria rządzona była przez Habsburgów – jedną z najpotężniejszych dynastii w historii Europy. Dzięki temu przez stulecia rozwijała się gospodarczo, a bogate miasta mogły prowadzić prężną politykę rozwoju kulturalnego. Powstawały liczne uniwersytety i biblioteki. Gromadzono wspaniałe kolekcje sztuki, które do dnia dzisiejszego podziwiać można w austriackich muzeach i galeriach. Dzięki patronatowi rodziny cesarskiej kultura niemiecka mogła rozwijać się bez przeszkód. Równocześnie położenie Austrii i zasięg terytorialny ziem podległych Habsburgom sprawiły, że na austriacką architekturę, sztukę, muzykę, czy kuchnię wpływ wywierały inne kraje i narody – Węgrzy, Włosi, Słowianie, Francuzi, Czesi, etc.

Największym wkładem Austriaków w światową kulturę jest wspaniała muzyka. Utwory Schuberta, Haydna i Mozarta to dzieła, które fascynowały i wpływały na wyobraźnie innych twórców. Spuścizna po wielkich kompozytorach została wykorzystana przez potomnych. Dzisiejsza Austria to kraj który żyje geniuszem Mozarta. Festiwale muzyki poważnej organizowane są o każdej porze roku we wszystkich zakątkach kraju – od Tyrolu po Wiedeń. Na całym świecie znane są Wiedeński Chór Chłopięcy i Orkiestra Filharmoników. Opera w Wiedniu to jedna z najbardziej cenionych scen na świecie. Dzięki licznym konserwatoriom muzycznym na najwyższym poziomie austriaccy muzycy do dziś są jednymi z najwybitniejszych na świecie. Wspaniałym dopełnieniem tej dziedziny sztuki są słynne austriackie słodycze i kawa. Wiedeńscy cukiernicy to prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. By poznać ich maestrię wystarczy spróbować pysznego strudla, czy wykwintnego tortu Sachera. Austria to także wyśmienite trunki. Choć większość z nas kraj ten kojarzy z piwem (i słusznie – wyroby lokalnych browarów przyciągają koneserów z różnych części świata), to należy również wspomnieć o austriackich winnicach, które spotkać można nawet w Wiedniu. Ze względu na wymagające doświadczenia szczepy i często niesprzyjający klimat, produkcją wina zajmują się tu mistrzowie sztuki winiarskiej.

Mieszkańcy znacznej części Europy przez długie dziesięciolecia z sentymentem wspominali epokę cesarza Franciszka Józefa, który doprowadził do pełnego rozkwitu Wiednia. Za jego rządów austriacka stolica stała się niezwykle urokliwym i pięknym miastem. Wiedeń urósł do rangi wspaniałej europejskiej metropolii, która stanowi dziś jedno z centrów kulturalnych starego kontynentu. Liczne muzea z oszałamiającymi zbiorami, a także pałace dynastii Habsburgów przypominają zarówno Austriakom, jak i przyjezdnym o dawnej potędze tego alpejskiego kraju. Także inne austriackie miasta mogą pochwalić się wspaniałymi zabytkami, często wpisanymi na listę UNESCO. Warto pamiętać o tym, że rodzina Habsburgów broniła katolicyzmu, który stanowił jeden z filarów ich imperium. Dzięki temu dziś podziwiać możemy liczne klasztory, kościoły i sanktuaria ze słynnym Mariazell na czele.

Swoje wakacje w Austrii możemy zaplanować na każdą porę roku. Wszystko zależy od tego, jak chcemy spędzić urlop. Sezon narciarski trwa pół roku (na lodowcach cały rok) – pamiętajmy jednak, że na przełomie grudnia i stycznia w kurortach panuje tłok, a nartostrady nawiedzają rzesze Austriaków i przyjezdnych. Dlatego urlop w górach warto zaplanować na październik, bądź marzec. Latem góry także przeżywają oblężenie turystów za sprawą krystalicznie czystych jezior alpejskich, które są doskonałą bazą do uprawiania sportów wodnych – od klasycznych do ekstremalnych. Kuszą także piękne plaże i krajobrazy. W wielu ośrodkach wody mają właściwości lecznicze i od stuleci cenione są jako doskonałe uzdrowiska. Piękno Alp można również poznać w trakcie letniej górskiej wędrówki.

Austria to nieduże państwo o wielkiej historii, kulturze i tradycji. Każdy turysta znajdzie tu kawałek swojego nieba, a wieczory spędzone na starówkach wspaniałych austriackich miasteczek, z kieliszkiem doskonałego wina i Mozartem w tle, pozwolą nam poczuć niezwykłą magię tego niezwykłego kraju.

Zostaw komentarz