Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Chorwacja – przewodnik, porady, informacje

Chorwacja – przewodnik, porady, informacje

Położona nad Morzem Adriatyckim Chorwacja jest jednym z najatrakcyjniejszych europejskich krajów. Pięknem wybrzeża dorównuje francuskiej Riwierze, a zabytkami może konkurować nawet z Hiszpanią, czy Włochami. Po latach stagnacji, wywołanej zbrojnym konfliktem z początku lat 90-tych, intensywnie rozwija się tu infrastruktura turystyczna, powstają nowe hotele, pięknieją miasta, dawne kurorty odzyskują blask i splendor. Chorwacja staje się krajem coraz bardziej ekskluzywnym, czego dowodem mogą być widoki luksusowych jachtów cumujących w tutejszych portach. Mimo to, wciąż jeszcze jest krajem przystępnym i np. na wycieczkę last minute nie wydamy wielkiej sumy pieniędzy.

Piękno tej krainy zostało docenione bardzo dawno temu. Dość wspomnieć, że w eleganckich willach zbudowanych w stylu belle epoque wypoczywała tutaj elita Austro-Węgier, z rodziną cesarską włącznie. Tak oto Habsburgowie rozsławili chorwackie wybrzeże. Kto raz je zobaczył, ten przyzna, że mieli dobry gust. Nie przesadzając, można stwierdzić, iż wybrzeże to jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Charakteryzuje się bardzo urozmaiconą, długą na prawie 6 tysięcy km(!), linią brzegową. W krajobrazie dominują strome urwiska skalistych gór opadające wprost do morza, malownicze zatoki, klify. Woda jest tu niemal krystaliczna, plaże czyste, nad głową – błękit nieba, a mieszkańcy – wyjątkowo gościnni.

Zaletą Chorwacji jest jej różnorodność. Kraj można podzielić na trzy bardzo odmienne regiony: wybrzeże, część środkową oraz północno-wschodnią Slawonię. Różnią się one nie tylko klimatem i krajobrazem, ale także mentalnością mieszkańców. Najpopularniejsze wśród turystów są z pewnością – typowo śródziemnomorskie – Dalmacja i Istria. Są jednak w Chorwacji rejony, które przypominają, że jesteśmy w Europie Środkowej. Wystarczy udać się z rozpalonego słońcem adriatyckiego wybrzeża do środkowej Chorwacji, w okolice stolicy kraju – Zagrzebia. Spacerując uliczkami starówki odczujemy klimat dawnej austro-węgierskiej monarchii. Mimo stołeczności Zagrzeb wiele zachował ze swojej dawnej – nadającej wyjątkowego uroku – prowincjonalności. Obowiązkowo odwiedzić trzeba liczne kawiarnie i muzea. Zagrzeb podobnie, jak Wiedeń, Praga, czy Kraków na myśl przywodzą nie tylko kulturę kawiarnianą, ale także architekturę.

Chorwacja to idealny kraj dla ludzi uwielbiających aktywny styl życia. Wspinaczka wysokogórska, paralotniarstwo, windsurfing – to tylko niektóre propozycje z listy sportów ekstremalnych, które można uprawiać podczas pobytu nad Adriatykiem. Od kilku lat region ten jest ulubionym miejscem nurków z całej Europy. Przyciągają ich tu czyste i ciepłe wody, jak również bogactwo podwodnego świata. Szkoły nurkowania ulokowały swoje bazy głównie na wyspach Dalmacji – Pagu, Korczuli i Hvarze. Z kolei pasjonatów windsurfingu spotkać można na tzw. Makarskiej Riwierze, w okolicy miasta Tuczepi.

Zostaw komentarz