Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Cypr   /  Regiony   /  Cypr – Larnaka

Cypr – Larnaka

Ze wszystkich wspomnień, które nam pozostały po wczasach na Cyprze, największą radość przywołują dni spędzone w Larnace, to właśnie tam pośród palm wygrzewaliśmy się na słonecznej plaży, to właśnie w Larnace spędziliśmy nasze wakacje delektując się każdą sekundą słodkiego nic nie robienia. Wspaniałe wybrzeże, flamingi, średniowieczne fortyfikacje, tętniąca życiem promenada, port, restauracje, przybrzeżne tawerny i stare miasto. Nie odmawiajmy sobie tej przyjemności i jeszcze raz cofnijmy się w czasie do miejsca gdzie gorące lato trwa cały rok.

Larnaka położona jest w południowo-wschodniej części Cypru, tuż na brzegiem Morza Śródziemnego.

Larnaka to miasto bardzo zróżnicowane pod względem zagospodarowania powierzchni miejskiej. Mimo bogatej przeszłości, której korzenie widać w wiekowych budowlach, w mieście znaleziono miejsce na inwestycje i nowoczesność. To niepowtarzalne zetknięcie dwóch światów przypomina starcie mitycznych tytanów, gdzie majestat dziedzictwa starożytnych przodków walczy z przepychem dzisiejszych czasów. Co ciekawe, Larnaka nie traci na tej walce, a wręcz nabiera ciekawego kolorytu. Tego typu kontrasty są wszechobecne i widać je już w pierwszym zetknięciu z miastem.     

W okolicach miasta znajduję się główny port lotniczy Cypru, gdzie wzdłuż pasa lądowego zamiast jednego z hangarów rozciąga się słone jezioro. Turyści odwiedzający Larnakę latem, mogą zobaczyć jak wodny akwen wysycha pokrywając się warstwą białej soli. Widok jest niepowtarzalny – jezioro zamieszkują nadmorskie ptaki i różowe flamingi.W tej chwili czujemy, jak Cypr pochłania nas całkowicie…

Największy skarb Larnaki znajduje się w samym jej sercu, jest to historyczna cześć starożytnego miasta Kition, składająca się z pięciu świątyń, które oprócz starego muru obronnego powoli otaczają nowoczesnej dzielnice kurortu. Kition jest świadectwem wielkich dni, miejscem urodzenia jednego z największych filozofów starożytności – Zenona z Kition.

Będąc na wczasach w Larnace koniecznie trzeba zobaczyć jeden z najstarszych monastyrów na Cyprze – Stavrovouni. Nadzwyczajny klasztor został wybudowany na szczycie góry, dzięki czemu oprócz walorów architektonicznych można rozkoszować się malowniczymi krajobrazami. Trochę dalej od centrum miasta znajduje się kościół Panagia Angeloktisti, którego perłą jest bizantyjska mozaika przedstawiającą Dziewicę Marię z VI wieku.

Miasto od początku swojego istnienia było związane z religią chrześcijańską. Biskupem Larnaki był Agios Lazaros, który wybudował Kościół właśnie w tym miejscu po tym, jak został wskrzeszony przez Jezusa Chrystusa. Niestety dziś możemy jedynie podziwiać pozostałości tego wyjątkowego Kościoła.  

Do innych atrakcji dziedzictwa kulturowego zalicza się Choirokoitia, czyli najstarsza neolityczna osada na wyspie – wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa, a także kościół Angeloktisti. Wspaniałe pamiątki po zamierzchłych czasach można podziwiać w Muzeum Archeologicznym regionu Larnaka oraz Muzeum Pierides.


Zostaw komentarz