Emiraty Arabskie – Kultura i religia
Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, w którym pracują ludzie z niemal wszystkich krajów Świata – w samym Dubaju rdzenni mieszkańcy stanowią niecałe 25 % populacji! Dlatego pod względem kultury jest to miejsce niezwykle barwne, pełne wyznawców różnych religii, praktykujących różnorodne obyczaje, posiadających przeróżne tradycje, ubierających się na tysiąc różnych sposobów. Spotkamy tam ludzi w turbanach czy chustach na głowach, w tunikach, strojach złożonych ze zwiewnych chust, w orientalnych frakach, a także w codziennych europejskich strojach.
Z powodu obecności wielu mieszkańców, wywodzących się z innych kultur, powstały kościoły chrześcijańskie, świątynie hinduistyczne i zgrupowania wyznawców innych religii. Jednak najbardziej istotne jest to, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje powszechna tolerancja religijna, kulturalna i wyznaniowa. Jedynym zakazem związanym z religią jest zakaz wstępu do meczetów, który obowiązuje cudzoziemców – zwłaszcza w czasie trwania modlitwy.
Ponieważ islam jest dominującą religią, to z nim związane są główne nurty w sztuce i kulturze. Najważniejsze środki wyrazu w kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich to taniec i muzyka, do których zalicza się yowla i liwa. ZEA to kraj, który często wybierają twórcy uwielbianych przez miliony bollywoodzkich filmów na miejsce rozegrania akcji swoich kinowych produkcji.
Interesującym zagadnieniem jest pozycja kobiety w Dubaju, chyba najbardziej znanym i ciekawym emiracie. Europejka, a zwłaszcza wykształcona Europejka, może liczyć tam na specjalne traktowanie. „Lady from Europe” może skorzystać ze specjalnych okienek w banku poza kolejką, czekają na nią specjalne miejsca w autobusie, a także udogodnienia w postaci możliwości odpoczynku od męskiego towarzystwa – bowiem wiele świąt i imprez w Dubaju przeznaczone jest wyłącznie dla kobiet. Znaleźć można także przeznaczone dla kobiet plaże czy parki – niektóre stałe, niektóre w konkretnych, wyznaczonych dniach. Kobieta z Europy cieszy się niezwykłym szacunkiem i poważaniem wśród mieszkańców Dubaju.
Zjednoczone Emiraty Arabskie mają jeden z najniższych wskaźników przestępczości, a poza wykroczeniami drogowymi zdarza się niewiele wypadków łamania prawa.