Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Islandia – przewodnik, porady, informacje

Islandia – przewodnik, porady, informacje

Islandia to fascynująca kraina ognia i lodu, która kusi turystów wyjątkowymi możliwościami bliskiego obcowania z siłami natury. Wielbiciele gwarnych kurortów i wylegiwania się na plaży, nie mają tam czego szukać, ale podróżnicy żądni ciszy, pięknych krajobrazów, dzikiej przyrody i prawdziwej przygody na pewno będą zachwyceni. W żadnym innym zakątku Europy nie znajdziemy takich przestrzeni, ani nie doświadczymy takich widoków jak na tej niemal niedostępnej wyspie. Wulkaniczny krajobraz, bulgoczące błota geotermalne, gorące źródła, niezliczone szczeliny z których bucha para o zapachu siarki są charakterystyczne dla tej „piekielnej” krainy. Ale Islandia to również dudniące wodospady i jedyne w swoim rodzaju gejzery, szczególnie te z rejonu Thingvellir.

Miłośnicy gorących kąpieli, mogą pluskać się w ciepłych wodach Błękitnej Laguny lub w jednym z licznych basenów geotermalnych, które są od wieków związane z islandzkim stylem życia. Zwolennicy chłodniejszych klimatów mają szansę podziwiać pływające góry lodowe na jeziorze Jokulsarlon lub obserwować foki i wieloryby pojawiające się w tym rejonie. Na tych, którzy lubią górskie wspinaczki, czekają liczne szczyty, korony wulkanów i lodowce, w tym Vatnajökull, większy od wszystkich europejskich lodowców razem wziętych. Nadmorskie plenery są równie atrakcyjne – fiordy, klify i charakterystyczne, czarne plaże należą do najpiękniejszych na świecie.

W zależności od pory roku, turyści na Islandii mają okazję obserwowania białych nocy lub nocy polarnej. W zimie szczególnie często można podziwiać inny cud natury – zorze polarne.

Podróż na Islandię to też szansa na obcowanie z wyjątkową, nordycko-celtycką kulturą. Większość Islandczyków to potomkowie Wikingów, niezmiernie dumni ze swojego języka, średniowiecznych eposów, opowieści o bohaterach, bogach i trollach oraz najdłuższej europejskiej tradycji parlamentaryzmu. 

Szczególnym aspektem islandzkiej kultury jest specyficzna kuchnia. Do tradycyjnych przysmaków należy hakarl, czyli rozkładające się mięso rekina, owcze głowy zwane svi, baranie jądra czy maskonury. Smakosze zainteresowani nowymi doznaniami na pewno odkryją walory nietypowych potraw.

Islandia jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek dla chcących oderwać się od przytłaczającej cywilizacji. Ta wyspa, na której na każdym kroku spotykamy przejawy nieposkromionej mocy natury, jest również zanurzona w tajemniczej nordyckiej kulturze. To połączenie daje jedyną w swoim rodzaju, dziką, ale fascynującą mieszankę. 

Zostaw komentarz