Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Malediwy   /  Malediwy – Kultura i religia

Malediwy – Kultura i religia

Nie wiadomo, skąd na wyspach wzięli się pierwsi osadnicy. Mogli pochodzić ze Sri Lanki lub Indii Południowych. W późniejszych wiekach pojawiali się tam ludzie z różnych stron świata – Afryki, Arabii czy Azji Wschodniej. Malediwy stały się więc miejscem styku wielu kultur, co sprawiło, iż obecnie są fascynującym, egzotycznym miejscem.

Panującą na Malediwach religią jest Islam. Został przyjęty w XII wieku n.e., wcześniej zaś na wyspach wyznawano także buddyzm i hinduizm. Mieszkańcy wysp przestrzegają muzułmańskich praw, zasad i świąt. Należy pamiętać, by nie urazić ich uczuć poprzez np. noszenie zbyt wyzywającego stroju w miejscach publicznych, zwiedzanie meczetu w krótkich spodniach lub przeszkadzanie w modlitwach na ulicy.

Częścią kultury mieszkańców Malediwów jest taniec i muzyka Bodu Beru. Muzykę wykonuje się na trzech lub czterech bębnach z drewna palmy kokosowej i skóry płaszczek lub kóz oraz innych instrumentach towarzyszących. W takt muzyki wykonuje się pieśni z powtarzalnym refrenem. Tancerze to ludzie w różnym wieku – i młodzi, i starzy.

Bodu Beru przybyło na Malediwy prawdopodobnie w XIX wieku poprzez afrykańskich niewolników. Innego rodzaju muzyka i tańce, wykonywane na Malediwach, to: Thaara, Dhandijehun, Bandiyaa Jehun, Raivaru, Farihi, Bandhi. Podczas wakacji na Malediwach warto wybrać się na specjalny pokaz.

  • Ramadan – przypada w 9 miesiącu kalendarza muzułmańskiego. Podczas Ramadanu wyznawcy islamu poszczą przez 30 dni od wschodu do zachodu słońca. W tym miesiącu godziny pracy są inne, niż w pozostałych.
  • Kuba Eid – pierwszy dzień miesiąca Shawaal, oznacza koniec Ramadanu. Rankiem wyznawcy islamu gromadzą się w meczecie. W każdym domu ludzie przygotowują świąteczne potrawy.
  • Eid-ul Al’h’aa – przypada 10 dnia Zul Hijja w kalendarzu muzułmańskim. Jest to najdłuższe święto roku, trwające między 5 a 7 dni, podczas którego ludzie odwiedzają swoich krewnych i przyjaciół i razem świętują.
  • Urodziny proroka – przypadają w 12 dniu Rabee-ul-Awwal.
  • Dzień niepodległości – przypada 26 lipca. Największe obchody odbywają się na Placu Republiki w Male, rozpoczynają się od parady wojskowej, później zaś następują pokazy tańców.
  • Dzień republiki – wypada 11 listopada, świętuje się go paradami i marszami.
  • Dzień narodowy – wypada 1 dnia Rabee ul Awwal, trzeciego miesiąca kalendarza muzułmańskiego. Upamiętnia zwycięstwo nad Portugalczykami z 1573 roku. Mieszkańcy Malediwów posługują się jezykiem Dhivehi, który swoje źródła wywodzi od sanskrytu. Pismo, jakiego używają, nazywa się thaana, powstało w XVI wieku i odczytuje się je od strony prawej do lewej. W alfabecie thaana są 24 litery.

Zostaw komentarz