Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Węgry – przewodnik, porady, informacje

Węgry – przewodnik, porady, informacje

Węgry kojarzą nam się przede wszystkim z absolutnie niezrozumiałym, niezwykle skomplikowanym i unikatowym językiem. Chyba każdy, kto próbował odczytać jakiś napis w języku madziarskim, doszedł do wniosku, iż jest to całkowicie niewykonalne. A jednak Madziarom udaje się doskonale w nim porozumiewać. Ich język jest nieodłączną częścią kultury węgierskiej, bogatej i wciąż zadziwiającej turystów, którzy odwiedzają ten kraj. Wyjazd na Węgry to doskonały sposób, by lepiej poznać pobratymców takich ludzi, jak słynnego pianisty Györgya Cziffry czy też słynnego z roli Draculi aktora Beli Lugosi.

Wakacje na Węgrzech to idealna propozycja dla każdego, niezależnie od tego, czy pragnie swój urlop spędzić uprawiając sporty, leżąc na plaży, wędrując po pięknych zakątkach przyrody czy też zwiedzać historyczne miejsca. Liczby mówią same za siebie – Węgry rocznie odwiedza ponad 30 milionów turystów!

Tereny Węgier przez długi czas zamieszkiwały plemiona celtyckie, jednak w I wieku p.n.e. zostały one podbite przez armię rzymską. Rzymianie założyli na podbitych terenach prowincję Panonia. Z czasów ich obecności na naddunajskich ziemiach pochodzą zachowane w niektórych węgierskich miastach ruiny. Kiedy cesarstwo rzymskie upadło, nad Dunaj trafiały plemiona barbarzyńskie: Hunów, Awarów, Wandalów, Wizygotów. Przez jakiś czas na terenie tym znajdowało się Państwo Wielkomorawskie, jednak pod koniec IX wieku słowianie opuścili te ziemie z powodu najazdu Madziarów. Ich wodzem był Arpad, a jego następcy obejmowali tron węgierski do 1301 roku. Powstanie państwa węgierskiego datuje się na rok 1001. Wtedy to Stefan I Święty, pierwszy król Węgier, został koronowany i ochrzczony, tym samym uznając chrześcijaństwo za obowiązującą religię swego kraju.

Największy rozkwit Węgry przeżywały w 2 połowie XIV wieku, za panowania Ludwika Andegaweńskiego (króla Polski!), oraz za Macieja Korwina, tj. około 100 lat później. Niestety w połowie XVI wieku część kraju opanowali Turkowie, reszta zaś stała się dziedzictwem Habsburgów. W XIX wieku Węgry weszły w skład Cesarstwa Austrii, a w 1867 powstały Austro-Węgry. Samodzielnym krajem Węgry stały się ponownie dopiero po I Wojnie Światowej, a swój obecny kształt uzyskały w roku 1920, kiedy w wyniku traktatu w Trianon utraciły 2/3 swoich ziem. Podczas II Wojny Światowej kraj sprzymierzył się z Niemcami, zać po 1945 roku kraj włączony został do tzw. bloku wschodniego. W 1956 roku wybuchło powstanie przeciwko komunistom, jednak zostało ono krwawo stłumione. Dopiero w 1990 roku przeprowadzono na Węgrzech naprawdę demokratyczne wybory. W roku 2004 Węgry stały się częścią Unii Europejskiej.

Zostaw komentarz