Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Bosnia-i-hercegowina   /  Bosnia-i-hercegowina – Jak dotrzeć?

Bosnia-i-hercegowina – Jak dotrzeć?

Największym lotniskiem w Bośni i Hercegowinie jest port lotniczy w stolicy kraju – Sarajewie. Jednak nie ma żadnych bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską a Bośnia i Hercegowiną. Z Sarajewa można się dostać m.in. do Pragi liniami BH Airlines, a potem następnym lotem do któregoś z polskich miast. Ta sama linia oferuje także loty do Frankfurtu nad Menem, natomiast Austrian Star Alliance do Wiednia. Te trzy miasta zdają się być najbliżej położone Polski.

W pozostałych miastach Bośni i Hercegowiny również istnieją lotniska (Banja Luka, Mostar, Tuzla), jednak tak samo jak w wypadku Sarajewa nie ma żadnych bezpośrednich połączeń lotniczych z Polską.

Najlepszym sposobem dotarcia do tego kraju jest wyprawa autobusem lub własnym samochodem, można także skorzystać z pociągu. Po dotarciu do Bośni i Hercegowiny warto także podróżować po tym kraju autobusami z racji na ich wysoki standard (Neoplany, Mercedesy) oraz częste połączenia pomiędzy głównymi miastami kraju. Ceny biletów są jak najbardziej przystępne na polską kieszeń, jednak nie ma zniżek uczniowskich i studenckich (Banja Luka – Sarajewo – 26 KM, Mostar – Gacko – 9 KM).

Odradza się korzystanie z kolei w Bośni z racji na wyższe ceny biletów niż w Polsce oraz na niezbyt częste połączenia. Sieć jest też słabo rozwinięta z racji na ukształtowanie terenu kraju (Bośnia jest krajem górzystym). Istnieją także pociągi międzynarodowe, m.in. do Budapesztu i Lubljany. Uczniom i studentom przysługuje 30% zniżka na podstawie karty EURO 26 lub ISIC. Przykładowe ceny biletów są następujące: Banja Luka – Sarajewo (25 KM) i Sarajewo – Mostar (9 KM).   

Popularnym sposobem podróżowania po kraju jest także autostop. Kierowcy chętnie podwożą turystów, czasami żądając drobnej opłaty, jednak jak najbardziej można się targować o wysokość ceny.

Jeśli natomiast chodzi o podróżowanie własnym samochodem, nie powinno nastręczać to problemów, gdyż większość dróg jest dobrej jakości, lecz są one dość kręte (szczególnie w górach). Cena paliwa jest także niższa niż w Polsce, co zdecydowanie obniża koszty wczasów, jednak pamiętać należy, że sieć stacji benzynowych nie jest tak bardzo rozwinięta jak na przykład w Polsce i nie należy ryzykować jazdy na resztce paliwa.

Zostaw komentarz