Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Bosnia-i-hercegowina   /  Bosnia-i-hercegowina – Zabytki

Bosnia-i-hercegowina – Zabytki

Tradycyjnie zwiedzania każdego kraju warto rozpocząć od jego stolicy, w tym wypadku – Sarajewa. Zabytki w nim się znajdujące można pogrupować ze względu na okresy z jakich pochodzą: z czasów prehistorycznych, rzymskich, średniowiecza, dominacji otomańskiej oraz czasów austro – węgierskich. Pamiętać też należy, że samo miasto zostało ciężko zniszczone w wyniku wojny w latach 1992-1995 jaka toczyła się po rozpadzie Jugosławii. Od kilku lat Sarajewo jest sukcesywnie odbudowywane.

I tak odnosząc się do pierwszej z wymienionych epok, prehistorycznej, koniecznie należy zobaczyć jedno z największych na Bałkanach miast z okresu neolitu – Butmir, datowanego na 2400-2200 lat przed naszą erą. Z czasów rzymskich na uwagę zasługują archeologiczne znaleziska kultury klasycznej zlokalizowane w pobliżu Sarajewa w Ilidzy (ośrodek miejski położony na skrzyżowaniu szlaków handlowych Via Argantaria – Narena). Okres średniowiecza przyniósł temu miastu fortyfikację Vrhbosna oraz ogromny plac handlowy Tornik, rozciągający się od Marijin Dvor do rzeki Kosevski Potok. W późniejszym czasie fortyfikacja była rozbudowywana, ze szczególnym znaczeniem dwóch Bram: Białej (Bijela Tabija) oraz Żółtej (Zuta Tabija).

Jednak największe piętno na mieście odcisnęły epoki: otomańska i austro-węgierska.  W pierwszym okresie w mieście powstało mnóstwo meczetów, które do dzisiejszego dnia służą wierzącym i można je również zwiedzać. Do najznakomitszych z nich należą: Meczet Carski, wybudowany w XV wieku z ośmiobocznym i jednym z najpiękniejszych w regionie minaretem oraz Meczet Gazi Husrev, który jest najważniejszą islamską budową sakralną na terenie Bośni i Hercegowiny. Część modlitewna pokryta jest kopułą o szerokości 13 metrów i wysokości 26 metrów. Kompleks zawiera także fontannę, muzułmańską szkołę podstawową, pomieszczenie przeznaczone do rytualnych kąpieli, harem oraz wieżę zegarową.

Innymi ciekawymi meczetami są m.in. : meczet Ali – Pasha, wybudowany przez administracyjnego zarządcę dystryktu Budapeszt w XVI wieku (budowla została wzniesiona w klasycznym stylu Istambułu) czy Biały Meczet z charakterystyczną dwupoziomową przestrzenią modlitewną.

Banja Luka (położona w Bośni) natomiast zwana jest „zielonym miastem”, w którym warto przespacerować się po jednym z licznych parków. Innymi znaczącymi punktami w mieście są: forteca Kastel, Banski Dwór, meczety Ferhaudija i Arnaudija oraz Muzeum Bosanske Krajiny.

W Bośni natrafimy jeszcze na wiele innych niezmiernie interesujących miejsc. Warto zajrzeć do dwóch urokliwych miast: Jajce i Trawnik. W pierwszym z nich znajduje się moc atrakcji: zamek, kościół św. Łukasza oraz wodospady na rzece Plisa. Natomiast w Trawniku zobaczymy magiczną starówkę z meczetami, fontannami oraz wieżami dwuzegarowymi. Odwiedźmy także klasztor franciszkański w Fojnicy, zamek w Gadaczu i wzgórza wokół Visoko, które mają skrywać starożytne piramidy.

Mostar (położony w Hercegowinie) jest miastem niezwykle magicznym z charakterystycznym Starym Mostem na Neretvie oraz starówką z mostami i minaretami. W tej części kraju powinniśmy też koniecznie zajrzeć, szczególnie w okresie letnim, do Neum – jedynego kurortu morskiego nad bośniackim skrawkiem Adriatyku. Celem wielu pielgrzymek religijnych jest miejscowość Medjugorje – słynne sanktuarium katolickie. Jest ono poświęcone Matce Boskiej Królowej Pokoju. Poza tym jest ośrodkiem katolickiej odnowy charyzmatycznej oraz duszpasterstwa osób uzależnionych. Dla miłośników obcowania z przyrodą Hercegowina proponuje wodospady Kravica, jaskinie Vjetrenica oraz ptasi rezerwat Hutovo Blato.

Bośnia i Hercegowina to także dobry wybór dla miłośników białego szaleństwa. Istnieją tam dwa ośrodki narciarskie: Jahorina oraz Bjelaśnica, w których w 1984 roku odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Zostaw komentarz