Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Brazylia   /  Brazylia – Kultura i religia

Brazylia – Kultura i religia

Blisko 75 % Brazylijczyków, czyli aż 120 milionów ludzi, to katolicy. Jest to największe skupisko społeczności katolickiej na świecie. Drudzy liczebni są protestanci, których wierzenia jednoczą około 15% społeczeństwa. Trzecia najliczniejsza grupa to zielonoświątkowcy, jest ich blisko 10 %. Statystyki te, nie do końca odzwierciedlają faktyczną sytuację. 

Bardzo wielu Brazylijczyków przynależy do kościoła tylko formalnie, często praktykują jedną ze spirytualistycznych religii afrykańskich. Wielu uważa się za agnostyków. Barwne tradycje i wierzenia, mieszkańców czarnego lądu i lokalnych Indian, przemieszały się z portugalskim katolicyzmem, tworząc nowe kulty i wierzenia. Tak charakterystyczny dla Brazylii synkretyzm (wzajemne przenikanie się wierzeń) zaznaczył się w takich kultach jak macumba i candomblé. Przywędrowały one z kapłanami religii monoteistycznych Afryki, którzy z czarnego lądu przywieźli ze sobą własne wierzenia oparte na spirytualizmie. Silnie zaznaczony jest w nich animizm – przypisujący posiadanie duszy również zwierzętom, roślinom i zjawiskom. Kapłan uznawany jest za medium, w które w trakcie rytuałów wcielają się duchy, które często mają oblicze katolickich świętych. Religie te bowiem, nie zabraniają uczestniczenia w innej wspólnocie religijnej. 

Istnieje wiele rozmaitych odmian afrykańsko-brazylijskich religii animistycznych, niektóre z nich uważane są za czarną magię. Kulty te mają tendencje do odrzucania wpływów katolickich, wracając do korzeni afrykańskich. Istnieją odłamy, którym ze względu na specyficzne obrządki, zarzuca się podobieństwo do voodoo czy europejskiego wiedźmiństwa z epoki średniowiecza. Oficjalnie do praktykowania religii pochodzących z Afryki przyznaje się około 2 milionów ludzi, faktycznie liczba ta jest kilkakrotnie wyższa.

Zostaw komentarz