Klimat i pogoda
Kraj, zajmujący obszar połowy ameryki południowej, leży w aż w czterech różnych strefach klimatycznych. Od równikowych lasów deszczowych na północy, przez półpustynne obszary północnego wschodu, po tropikalne sawanny w centrum, aż po lasy iglaste południa. Występujący w Europie podział na cztery pory roku nie pasuje do warunków klimatycznych Brazylii. Bardziej adekwatny jest podział na dwie pory – suchą, i deszczową.
Wybierając się do Brazylii należy wiedzieć, że każdy region charakteryzują różne warunki klimatyczne, można je podzielić następująco: Region Amazoni, położony na północy kraju, należy do jednych z najbardziej deszczowych miejsc na Ziemii. Jest to też najgorętszy i najbardziej wilgotny region kraju. Okres od grudnia do maja to czas pory deszczowej. Wtedy to ze względu na wysoki poziom wód podróżowanie może być utrudnione. Przez resztę roku Amazonia również jest stosunkowo deszczowa, opady rzadko jednak trwają dłużej niż godzinę czy dwie.
Pantanal, rozległa dolina centralno – środkowej Brazylii, swoja nazwę wywodzi od portugalskiego słowa pantano, oznaczającego bagno. Przez większość roku teren ten gromadzi olbrzymie ilości wody, które zalewają niziny jako suchy ląd pozostawiając jedynie wyższe tereny. W okresie od kwietnia do września woda wysycha, a na miejscu zalewisk powstaje sawanna.
Wybrzeże atlantyckie jest najbardziej klimatycznie umiarkowanym regionem kraju. Rio de Janeiro cieszy się dobrą pogodą przez cały rok. Lato trwające tu od października do marca jest bardzo gorące i wilgotne. Zimą robi się nieco chłodniej, a w okresie od czerwca do września można się spodziewać sporych opadów. Południe to najchłodniejszy rejon kraju. Mimo, że lato jest tutaj bardzo gorące, zimą jest to jedyne miejsce w Brazylii gdzie robi się znacznie zimniej, okazjonalnie w nocy temperatura może spaść poniżej zera.