Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Chile   /  Regiony-chile   /  Chile – Wyspa Wielkanocna

Chile – Wyspa Wielkanocna

Wyspa Wielkanocna czyli Rapa Nui, to najodleglejsze zamieszkane przez ludzi miejsce na ziemi. Tajemniczości tej odległej wyspie dodaje kilkaset ogromnych, kamiennych posągów, których pochodzenie i sposób wykonania nie jest znany do dziś.

Wyspa Wielkanocna położona jest na Oceanie Spokojnym, 3600 km od Ameryki Południowej i 4000 km od Tahiti. Ten liczący zaledwie 163 km2, najdalej wysunięty ląd Polinezji i Oceanii stanowi zamorskie terytorium Chile i zarządzany jest przez mianowanego przez chilijskie władze gubernatora. Dla reszty świata wyspa została odkryta przez podróżnika Jacoba Roggevena w 1722r. w święta Wielkiej Nocy i stąd bierze swoją współczesną nazwę. Wulkaniczny charakter wyspy z kilkoma kraterami oraz uboga roślinność spowodowana surowym klimatem sprawiają, iż nie jest to łatwe miejsce do życia.

Na Rapa Nui znajduje się tylko jedna zamieszkana miejscowość Hanga Roa, w pobliżu której znajduje się krater największego wulkanu Rano Kau ze znajdującym się wewnątrz jeziorem, stanowiącym zbiornik wody pitnej dla mieszkańców, a także rzadką atrakcję turystyczną. Miejscowa ludność żyje głównie z turystyki, trudni się także rybołówstwem, rolnictwem i hodowlą drobiu.

Jednakże to nie za sprawą położenia czy ukształtowania terenu Wyspa Wielkanocna zyskała swoją międzynarodową sławę. Charakterystycznym i unikalnym elementem wyspy jest żywe muzeum składające się z kilkuset kamiennych posągów. Większość z nich usytuowana jest na brzegu oceanu przodem do wnętrza wyspy, tylko nieliczne znajdują się w głębi lądu. Ułożenie kamiennych bloków świadczy o tym, że w przeszłości było ich prawdopodobnie o wiele więcej. Posągi te zwane moai i stojące na platformie ahu przedstawiają ogromne wykute w czarnym bazalcie twarze o wysokości 4 m i wadze 14 ton. Posągi różnią się między sobą, niektóre są przewrócone, część z nich posiada ogromne czerwone granitowe kapelusze, jeszcze inne nietypowe długie uszy.

Jaki lud i przede wszystkim w jaki sposób stworzył te ogromne kamienne posągi po dziś dzień pozostaje tajemnicą i jest źródłem licznych spekulacji. Na świecie powstało wiele naukowych i pseudonaukowych teorii mających wyjaśniać jak ogromne bloki skalne „przywędrowały” z głębi lądu na brzeg morza, co miały symbolizować oraz dlaczego praca nad nimi została nagle przerwana?

Szczególnie wielu zwolenników zyskała teoria norweskiego badacza Thora Heyerdahla, którego zdaniem wyspa została zasiedlona w V w. przez amerykańskich Indian, a dopiero w XVII w. dotarły tam ludy polinezyjskie. Zadziwiająco wielu zwolenników zyskała także teoria Ericha von Danikena, którego zdaniem posągi były dziełem inteligentnych przybyszów z kosmosu. Oprócz kamiennych posągów na wyspie znajdują się także Aku Aku – rzeźby w drewnie przedstawiające m.in. postaci kobiet. Teren Wyspy wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

Jak dotrzeć?

Na wyspę można dostać się samolotem wspólnego serwisu linii LAN Chile i Quantas z Santiago albo Tahiti.

Kiedy jechać?

Najbardziej dogodnym okresem do odwiedzenia wyspy są dwa pierwsze miesiące roku kiedy to panuje przyjemna temperatura, a opady są umiarkowane.

Ceny

Wyspa Wielkanocna jest stosunkowo drogim miejscem, nocleg w hotelu kosztuje min. 40 USD za dobę od osoby, wynajęcie samochodu na jeden dzień – 30 USD.


Zostaw komentarz