Holandia – Regiony
Holandia jest podzielona na następujące regiony:
– Holandię Południową, którą tworzą prowincje: Zeeland, Noord Brabant oraz Libburg. Różnią się one znacznie od siebie, w związku z tym jest wiele różnych możliwości na spędzanie wolnego czasu. Można żeglować, pływać na desce surfingowej, wypoczywać w parkach bądź wybrać się na wycieczkę pieszą czy rowerową. Podróż przez południowe prowincje jest szczególnie malownicza, krajobrazy zmieniają się jak w kalejdoskopie.
– Holandię Północną tworzą prowincje Friesland, Groningen i Drenthe. Jest to region dla turystów, którzy szukają ciszy i spokoju w przyrodzie, znajdują się tam doskonałe trasy rowerowe oraz piesze, gdyż region ten jest niezbyt gęsto zaludniony.
– Holandię Zachodnią tworzą prowincje: Noord- i Zuid-Holland, które są najgęściej zaludnionymi prowincjami kraju. Pośród kolorowych pól położone są malownicze historyczne miasta, a każde z nich szczyci się własną historią. Liczba muzeów i wydarzeń kulturowych jest wielka i zawsze jest możliwość uczestniczenia w różnego typu rozrywkach czy zakupach. W tej części Holandii istnieje znany na całym świecie ogród kwiatowy "Keukenhof".
– Holandia Wschodnia nie jest często odwiedzania przez turystów. Tworzą ją prowincje: Overijssel oraz Gelderland, w których znajduje się największy w kraju Park Narodowy ("De Hoge Veluwe").
– Holandię Centralną tworzą dwie bardzo różne prowincje: zalesiony, z pięknymi łąkami, zamkami i zabytkowymi miastami Utrecht oraz rolniczy Flevoland, który jest najmłodszą prowincją. Stanowi to pewnego rodzaju ciekawy kontrast, gdyż historia Utrechtu sięga czasów rzymskich.
– Wyspy Zachodniofryzyjskie, które przyciągają turystów przez cały rok. Wszystkie interesujące miejsca tworzą tzw. De Gouden Cirkel – Złoty Krąg. Ślady historii można odnaleźć w domach kupieckich w handlowych miastach Kampen, Stavoren, Enkhuizen oraz w starych miastach i wioskach rybackich Urk czy Spakenburg. Znajduje się tam również spokojny rezerwat przyrody Oostvaardersplassen.