Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Irlandia   /  Irlandia – Na granicy

Irlandia – Na granicy

Obywatele Polski chcący chcą wybrać się na wycieczkę do Irlandii, mogą w pełni korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób na obszarze Unii Europejskiej. Do bezwizowego pobytu na terenie Irlandii uprawnia nas aktualny paszport bądź ważny dowód osobisty. Przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić stan techniczny naszego dokumentu tożsamości, by nie spotkać dodatkowych problemów.

Tak jak w każdym kraju Unii Europejskiej tak i w Irlandii czas naszego pobytu nie może przekroczyć okresu 90 dni. W takim wypadku możemy spokojnie przekroczyć granicę państwa i mamy prawo do dalszego przebywania na terenie Irlandii bez żadnych warunków, konsekwencji i formalności. Natomiast jeżeli planujemy zatrzymać się w Irlandii na okres dłuższy niż trzy miesiące, to musimy spełnić następujące wymagania:

Do pobytu dłuższego niż minimalny czas bezwizowy mają osoby zatrudnione na stałe lub prowadzące działalność gospodarczą na terenie Irlandii, jak również te, które przybyły do tego państwa by podjąć naukę bądź kształcić się zawodowo. Co najważniejsze trzeba posiadać środki pieniężne na dalsze utrzymanie się i wyżycie na terenie nowego kraju. Gdy spełniamy jeden z postawionych wymogów, kolejnym krokiem do zamieszkania w Irlandii będzie zarejestrowanie się w odpowiednim urzędzie.

Jeśli chodzi o przepisy celne to, mimo zniesienia granic nadal występuje ograniczenie ilościowe co do towarów przewożonych między Irlandią a naszym państwem.

Za towary przeznaczone do użytku osobistego uważa się takie, które nie przekraczają następujących ilości:

Artykuły tytoniowe:

200 szt. papierosów;

400 szt. cygaretek;

200 szt. cygar;

1 kg tytoniu,


Artykuły alkoholowe:

10 l alkoholi spirytusowych;

20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu ;

90 l wina,

110 l piwa.

Niestety wraz z przystąpieniem Polski do UE, nie można ubiegać się o zwrot podatku VAT.


Zostaw komentarz