Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Irlandia   /  Irlandia – Zabytki

Irlandia – Zabytki

Irlandia posiada kilkanaście zabytków, których może pozazdrościć jej reszta Europy.Na północy w miejscowości Muff znajduje się niezwykły, pochodzący z epoki brązu kamień Ardmore Gallan. Kamień posiada piękne rzeźbienia, które stały się jego cechą charakterystyczną. 3 km dalej znajdują się ruiny kościoła, w okolicach których znajduje się podobno pochówek króla Eoghana.

W Cork natomiast znajduje się główna świątynia tamtejszej diecezji i kościoła rzymskokatolickiego. Katedra św. Marii została zbudowana w 1808 r. w stylu neogotyckim, jednak po pożarze w 1820 r. wymagała remontów. Zachwycająca jest także Katedra św. Finbarra, która znajduje się w Cork i stanowi siedzibę biskupstwa. Niejednokrotnie podkreśla się, że tamtejszy teren doczekał się kultu już w VII w. Szkoła założona przez Finbarra prężnie rozwijała się aż do X w. Niestety ok. roku 1690 katedra została ostrzelana przez Elizabeth Fort. W 1879 doczekała się w końcu renowacji. Jedna z wież ma aż 73 metry!

Godna uwagi jest również Katedra Św. Jana w Limerick pochodząca z 1861r. Katedra jest świadectwem neogotyku i uznawana jest za najwyższy budynek w Limerick – mierzy aż 94m.

Skoro już o katedrach mowa, to piękna jest także Katedra św. Kolmana znajdująca się w Cobh, jej budowa trwała blisko 50 lat, ale główna wieża liczy sobie aż 90m!

Ciekawym miejscem jest także Dún Aengus na wyspie Inishmore, która stanowi pozostałość po budowli obronnej. Przypuszcza się, że pochodzi z epoki późnego brązu. Obiekt stanowią kamienne mury, które swym kształtem przypominają półkręgi. Prawdopodobnie kiedyś budowla wzniesiona była na planie koła, jednak pozostały po niej już tylko ruiny.

Na półwyspie Inishowen znajdują się natomiast inne ruiny – tym razem zamku Greencastle pochodzącego z XIV w. Zamek został wzniesiony przez Richarda de Burgo, jednak obiekt przez lata zyskiwał coraz to nowych właścicieli. W XIX w. został jednak zniszczony i niestety nigdy nie został już odbudowany. W pobliżu leży godna uwagi twierdza z czasów napoleońskich. Inny ciekawy zamek w okolicy to Carrickabraghy pochodzący z XVI w. Zamek należał do klanu O’Dehrty. W pobliżu znajduje się się Firt Dundee i Fort News Point.

Ok. 630 r. został założony przez Św. Fechina klasztor Fore Abeby, który warto zobaczyć choćby ze względu na jego sędziwy wiek. Podobnie jest z Hore Abeby z XIII w. Ten klasztor cysterski jest ostatnim ukończonym przed reformacją i leży tuż przy popularnym Rock of Cashel.

W Moville znajduje się kamienny Krzyż Cooley, który leży tuż przy cmentarzu, który posiada Dom Czaszki w kształcie ula, czyli Skull House. Początkowo Skull House pełnił rolę kaplicy, a następnie grobowca. Przypuszcza się, że właśnie tu spoczywa św. Finnian. W okolicach cmentarza znajdują się ruiny klasztoru założonego przez Świętego Patryka w 1622 r. Warto jednak przyjrzeć się każdemu nagrobkowi na cmentarzu, ponieważ najstarsze pochodzą z XVIII w!

Kolejnym irlandzkim krzyżem jest ten z miejscowości Fahan. Tzw Krzyż Mury pochodzi z XVII w i posiada celtyckie wzory – czyli Irlandia w pełnym wydaniu. I tu znajdują się też ruiny tamtejszego klasztoru.

Trzecim godnym uwagi krzyżem jest Krzyż Donagh, czasem nazywany Krzyżem Świętego Patryka. Pochodzi z VII w i uznawany jest za najstarszy w Irlandii. Tuż obok niego znajdują się dwa inne, które podobnie jak Donagh ozdobione są celtyckimi ornamentami.

Wybrednych turystów powinno ucieszyć opactwo w Muckross Abbey, które zostało wzniesione w 1448 r i pełniło funkcję klasztoru Franciszkanów. Opactwo mimo wielu zniszczeń i prześladowań charakteryzuje się dobrym stanem. Ciekawe jest rosnące wewnątrz ogromne drzewo cisowe. Na pobliskim cmentarzu natomiast znajdują się nagrobki poetów irlandzkich. Niektóre z nich sięgają nawet XVII w.

Pięknym miejscem w Irlandii jest także hrabstwo Kerry, a uściślając Muckross House, czyli monumentalny pałac z 1843 r. zbudowany w stylu wiktoriańskim. W pobliżu funkcjonuje także muzeum, ośrodek rzemiosł i ogrody, które warto zobaczyć.

Wyjątkowa jest także Slane, czyli studnia, w której wg legendy każdy kto się wykąpie uzyska błogosławieństwo i zostaną uleczeni. Slane to także zabytkowe miasto w hrabstwie Meath z pięknym zamkiem, w którym teraz odbywają się widowiskowe koncerty największych muzycznych gwiazd, m.in. U2. Z pagórkiem Hill of Slane wiąże się z kolei inna historia: to tu podobno Święty Patryk zapalił znicz, który symbolizował początek chrześcijaństwa w Irlandii.


Zostaw komentarz