Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Kuba   /  Kuba – Zabytki

Kuba – Zabytki

Kuba i tutejsze zabytki to przede wszystkim pamiątki architektury kolonialnej, które uznawane są za jedne z najcenniejszych atrakcji turystycznych Kuby. Głównym miejscem, gdzie możemy je podziwiać jest oczywiście stolica Kuby – Hawana, założona w XVI wieku. Część miasta La Habana Vieja ( Stara Havana) w 1982 r. wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym mieście warte zobaczenia są:

– Morro- zamek i fort z XVI wieku, dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora Reala Fuerza z 2 połowy XVI wieku,

– senat i ratusz z XVIII wieku,

– Malecon – nadmorska promenada, na której trwa taniec do rana połączony z degustacją wyśmienitego karaibskiego rumu,

– Plaza de Armas- dzielnica pochodząca z XVIII wieku, pełna urokliwych uliczek, kawiarenek czy restauracji. Warta odwiedzenia jest kubańska kopia Partenonu- El Templete.

– barokowa katedra przy Plaza de la Catedral,

– Plaza de La Revolucion – znajduje się tam budynek Kubańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jak również ogromny pomnik Che Guevary – towarzysza wodza rewolucji Fidela Castro. Na placu tym Fidel Castro wygłaszał swoje słynne przemówienia.

– Fabrica de Tabacos Partagas – fabryka cygar założona w 1845 roku, jest ona udostępniona do zwiedzania,

– Museo Ernest Hemingway – dawna rezydencja słynnego pisarza, który pokochał Kubę i spędził na wyspie wiele lat. Stąd rozciąga się znakomity widok na panoramę Hawany.

Trynidad nazywany jest "klejnotem Kuby", znajduje się w prowincjach centralnych. Miasta celowo nie wybudowano na wybrzeżu, aby uchronić je od napadu piratów. Charakteryzuje się najlepiej zachowaną architekturą kolonialną na świecie i wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawym miejscem polecanym do odwiedzenia jest Narodowe Muzeum Walki z Bandytami. Na uznanie zasługuje także Plaza Mayor- plac z ogrodami w centrum miasta.

W niewielkim mieście Santa Clara znajduje się muzeum i pomnik Museo Memorial al Che upamiętniające wielkiego rewolucjonistę Che Guevarę. Zabytek powstał w miejscu, gdzie w 1959 roku stoczyła się decydująca o losach rewolucji kubańskiej bitwa.

Na Kubie warto odwiedzić mające francuski styl kolonialny miasteczko Cienfuegos z uliczkami przypominającymi paryskie promenady. Polecamy odwiedzić Jardin Botanico de Cienfuegos- ogród botaniczny posiadający jedną z najbogatszych na świecie kolekcji okazów roślin tropikalnych oraz oczywiście Topes de Collantes nieopodal Cienfuegos – zapewniający aktywny, pieszy wypoczynek park narodowy pełen lasów rosnących na stokach Sierra del Escambray.

W San Antonio de los Banos znajduje się słynna, założona przez Gabriela Garcie Marqueza szkoła filmowa, gdzie wykładały takie sławy jak Francis Ford Coppola czy Robert Redford.

Varadero to najsłynniejszy kubański kurort turystyczny. Tutaj w zatoce znajdują się jaskinie pirackie z naskalnymi malowidłami sprzed 3200 r. p.n.e. Podobno do tej pory znajdują się tam skarby pirackie.

Pinar del Rio to stolica prowincji o tej samej nazwie. Jest miejscem o niezapomnianych walorach środowiskowych oraz krajobrazowych. Zaleca się w to miejsce zabrać sprzęt fotograficzny. Warta odwiedzenia jest tutaj fabryka cygar kubańskich. Na terenie prowincji znajdziemy świat niesamowitej przyrody Las Terrazas. Tutaj też, w Soroa znajduje się wodospad ukryty pośród zieleni pełen punktów widokowych i stanowisk fotograficznych oraz ogród orchidei.

Vinales to dolina uważana za najpiękniejszy zakątek wyspy, gdzie mamy okazję zobaczyć spektakularne ostańce skalne – mogoty oraz gdzie można odnaleźć spokój wśród prehistorycznych jaskiń. Amatorów archeologii i speleologii na pewno zainteresuje Caverna de Santo Tomas- największy kompleks jaskiń na Kubie z tunelami, kotłami i kilkoma poziomami, gdzie znajdują się ryty naskalne.

Kuba jak widać ma wiele do zaoferowania i nie warto utożsamiać ją jedynie z pięknymi plażami.

Zostaw komentarz