Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Madagaskar   /  Klimat i pogoda

Klimat i pogoda

Madagaskar to duże państwo wyspiarskie, główna wyspa jest czwartą co do wielkości na świecie, do kraju należą także liczne wysepki przybrzeżne.Położony jest on na Oceanie Indyjskim, w pobliżu wschodniego wybrzeża Afryki.Od stałego lądu Madagaskar oddzielony jest Kanałem Mozambickim i otoczony rafami koralowymi.Od centralnej do wschodniej części kraju ciągnie się stroma wyżyna z wąskim nabrzeżem i lasami tropikalnymi.Duża część powierzchni kraju pokryta jest masywami wulkanicznymi, a także łańcuchem naturalnych i sztucznych jezior.

W związku z izolacją od stałego lądu, Madagaskar może pochwalić się zestawem wielu unikalnych roślin i zwierząt, na wyspie żyje wiele gatunków endemicznych m.in. żółwie, kameleony czy popularne lemury.Dominującą florę wyspy stanowią lasy tropikalne na wschodzie przechodzące na zachodzie w podzwrotnikowe lasy suche i kolczaste zarośla.

Podobno około 90% gatunków roślin występujących na Madagaskarze nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Klimat wyspy jest zróżnicowany, we wschodniej części kraju dominuje wilgotny klimat równikowy, na zachodzie natomiast klimat podrównikowy suchy.Madagaskar charakteryzuje się raczej niewielkim zróżnicowaniem temperaturowym w ciągu roku.

Lato przypadające na naszą zimę jest przyjemne z temperaturą powietrza około 25°C,.

Tamtejsza zima wypadająca w okresie lipca i sierpnia charakteryzuje się rzadkimi opadami i temperaturą pomiędzy 10°C, a 20°C w centrum kraju.Najwięcej opadów deszczu występuje na krańcach północnych oraz na wschodzie kraju, najbardziej sucho jest natomiast na południowym-zachodzie.Na Madagaskarze występują tylko dwie pory roku: deszczowa od listopada do kwietnia i sucha pomiędzy majem i październikiem, na wschodzie kraju pora deszczowa trwa prawie cały rok.

Główne rzeki: Tsiribihina

Wyspy: Nosy Be, Nosy Komba, Nosy Tanikely, Sain

Parki Narodowe: Rezerwat Tsingy de Bemaraha, Parc National de Montagne d’Ambre Parc National de Ranomafana

Góry: Masyw Tsaratanana, Andringitra z najwyższym szczytem Pic Imarivolantira (2658 m n.p.m.)

Zostaw komentarz