Maroko – Kultura i religia
Maroko może poszczycić się niezwykle bogatą ponad 1200 letnią historią, która zaowocowała ogromną różnorodnością tradycji i obyczajów, a także złożoną strukturą społeczną kraju. Maroko z jednej strony należy do krajów arabskich i jest kulturowo związane ze światem muzułmańskim, jednakże jednocześnie Marokańczycy podkreślają swoją odrębność i niezależność od wpływów zewnętrznych. W porównaniu do innych krajów islamskich, Maroko uchodzi za kraj stosunkowo liberalny i otwarty na świat, jednakże wpływy islamu są tam widoczne na każdym kroku, w architekturze, ubiorach mieszkańców czy sposobie zachowania. Popularnym powiedzeniem w Maroku jest inszallah co oznacza „jeśli Bóg zechce” i te słowa dobrze odzwierciedlają mentalność Marokańczyków pogodzonych z wolą Allacha.
Mieszkańcy Maroka są bardzo gościnni i przyjaźnie nastawieni do turystów, jednakże najczęściej traktują ich według muzułmańskich zasad dlatego należy uważać aby nie urazić ich nieodpowiednim strojem lub zachowaniem. Szczególnie ważny jest odpowiedni ubiór, zakrywający większość ciała podczas zwiedzania meczetów i innych obiektów sakralnych. Źle widziane jest także spożywanie alkoholu w miejscach publicznych oraz wylewne okazywanie sobie uczuć przez zakochanych. Gościnność Marokańczyków jest często odbierana przez przyjezdnych jako wścibstwo i nachalność, a częste zaczepki i nagabywania w szczególności kobiet mogą być chwilami uciążliwe, trzeba jednak pamiętać, że takie zachowanie nie wynika ze złej woli i jest uwarunkowane kulturowo.
Ważną rolę w życiu mieszkańców Maroka odgrywa muzyka i taniec, które towarzyszą większości świat, uroczystości i biesiad rodzinnych. Wpływy muzyczne są tu bardzo różnorodne, można usłyszeć w nich motywy arabskie, afrykańskie, zachodnie, a także żydowskie.
Ciekawą atrakcją dla turystów będzie z pewnością wizyta w miejscowej łaźni tzw. hammanie. Jest to niedroga i bardzo przyjemna rozrywka, wystarczy wziąć ze sobą jedynie ręcznik i matkę do siedzenia oraz strój kąpielowy, a na miejscu dostaniemy wiaderko i czerpak.
Dniami wolnymi w Maroku są podobnie jak w Polsce sobota i niedziela, jednakże piątek jest dniem modlitw i załatwienie większości spraw w ten dzień może być znacznie utrudnione.