Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Maroko   /  Maroko – Zabytki

Maroko – Zabytki

Maroko ma wiele do zaoferowania turystom. Na przykład stołeczne, leżące na wybrzeżu Atlantyku, miasto Rabat może pochwalić się bogatą i burzliwą historią. Od czasu powstania miasta w XII w. miało ono chwile rozkwitu, kiedy to stanowiło stolicę i centrum kraju, jak i chwile upadku np. gdy stanowiło główny ośrodek piratów działających na wodach Morza Śródziemnego. Obecnie Rabat jest stolicą kraju i dużym portem morskim, a przede wszystkim wspaniałą atrakcją turystyczną, przyciągającą zwiedzających imponującą architekturą będącą kwintesencją arabskiego stylu. W mieście znajdują się liczne meczety, najbardziej znaną budowlą sakralną miasta jest Wieża Hasana, pozostałość potężnego niedokończonego meczetu Jakuba al-Mansura. Miasto stanowiące kiedyś ośrodek obronny kraju może pochwalić się także fragmentami dawnych potężnych fortyfikacji, do dziś można podziwiać m.in. cztery potężne bramy z których największa jest Brama Wiatrów. W mieście zachowały się także pozostałości osiedla z czasów rzymskich tzw. Sala Colonia, które znajdują się wewnątrz murów okazałej XIII w. nekropolii Szella. Oprócz licznych zabytków miasto zachęca przyjezdnych przyjaznym klimatem i brakiem pośpiechu, a także uśmiechniętymi twarzami jego mieszkańców.

Marrakesz jest najważniejszym miastem w południowej części Maroka i głównym ośrodkiem handlu międzynarodowego w kraju. To tu licznie przybywają kupcy z całego świata ze swoimi towarami. Na miejscowym bazarze można znaleźć wspaniałą biżuterię, tkaniny i inne ciekawe przedmioty. Centralnym punktem Marrakeszu jest plac Dżemaa El-Fna z górującym nad nim średniowiecznym meczetem Kutubijja, to tu koncentruje się życie miasta, odbywają się liczne koncerty, uroczystości i pokazy ulicznych artystów. Warte zwiedzenia jest również muzeum Dar Si Said, z licznymi arabskimi przedmiotami codziennego użytku używanymi na przestrzeni wieków. Marrakesz jest żywy także nocą, po zmroku warto odwiedzić dzielnicę Gueliz, francuską część miasta pełną pubów, kawiarń i restauracji.

Z powodu ogromnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło miasto w latach 60. ubiegłego wieku prawie doszczętnie rujnując Agadir, w mieście nie ma wielu zabytków i dominują tu raczej nowoczesne budowle. Mimo to miasto jest najchętniej odwiedzanym przez turystów kurortem Maroka, szczycącym się najpiękniejszymi i najlepiej utrzymanymi plażami w kraju. Odbudowa miasta wciąż trwa, jak po deszczu powstają tu nowe budynki i hotele. Agadir jest także idealnym miejscem dla amatorów aktywnego wypoczynku m.in. sportów wodnych i golfa. To marokańskie miasto jest odpowiednią propozycją dla turystów, którzy pragną poznać egzotyczny marokański klimat, nie rezygnując jednak z zachodnich wygód i luksusów.

Tanger położony jest nad Cieśniną Gibraltarską łączącą Morze Śródziemne z Atlantykiem, a w dużym stopniu także – świat muzułmański z chrześcijańską Europą. Ze względu na strategiczne położenie miasto przez wieki było obiektem zainteresowania wielu krajów i przechodziło z rąk do rąk. W latach 60. i 70. XX wieku Tanger cieszył się niechlubną sławą miasta skupiającego przestępców, szmuglerów, zbiegów i innych przedstawicieli półświatka. Do dziś dużym problemem w Tangerze jest handel narkotykami oraz prostytucja, a przestępczość jest tam wysoka, dlatego miasto polecane jest raczej odważniejszym turystom. Mimo to Tanger ma swój niepowtarzalny klimat i jest otwarte na przyjezdnych, oferując im liczne atrakcje i niepowtarzalny tajemniczy i niepokojący klimat.

Wakacje w Maroku pozostaną w naszej pamięci na długo, a nuda nam tu nie grozi!

Zostaw komentarz