Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Nepal   /  Rafting

Rafting

Rafting, czyli spływy tratwami i kajakami po rwących, górskich rzekach to nowa, emocjonująca i ekstremalna forma turystyki aktywnej. Warunki przyrodnicze w Nepalu, rwące rzeki o dużych spadkach sprzyjają jej rozwojowi. Rafting w Nepalu to niezapomniane przeżycie dla piechurów i himalaistów, ale także wioślarzy i kajakarzy. Wody rzek nepalskich są ciepłe, na przybrzeżnych plażach można organizować postoje, przerwy i rozbijać obozowiska. Rafting w Nepalu jest szczególnym doświadczeniem wyjazdowym, pozwala nie tylko na niekonwencjonalne zwiedzanie, ale także sprawdzenie siebie w ekstremalnych okolicznościach.Rafting w Nepalu najlepiej zorganizować od września do początku grudnia, także od marca do początku czerwca.

Warto jednak pamiętać, że na przełomie września i października oraz maja i czerwca, ze względu na wysoki poziom wody w rzekach związany z opadami monsunowymi, spływ rzekami nepalskimi może być bardzo trudny. Samodzielna organizacja jest ryzykowna, a pomoc doświadczonej firmy zajmującej się raftingiem w Nepalu bardzo cenna. Pogoda stabilizuje się od połowy października, temperatura powietrza i wody znacząco spada dopiero w grudniu.Z kolei od marca do czerwca, kiedy spada poziom wody, spływy są bezpieczniejsze i mniej ekstremalne. Od maja rzeki zasilane są topniejącym śniegiem, a coraz częstsze burze poprzedzają nadchodzącą porę monsunu. Ryzyko i emocje wzrastają, bezpieczeństwo maleje. Na czas od czerwca do sierpnia przypada maksimum opadowe pory deszczowej, co jest równoznaczne ze wzrostem poziomu wód (nawet do 10 razy, objętość 60–80 razy).

Spływ po Kali Gandaki wymaga szczególnych umiejętności technicznych oraz przygotowania, ponieważ występujące tam progi wodne powodują, że poszczególne odcinki rzeki zaliczane są do III i IV stopnia trudności. Kali Gandaki, uznawana jest za jedną z najświętszych rzek w Nepalu. Sfera sacrum wyznaczona w okolicy rzeki obejmuje miejsca kremacji zwłok i naziemne kopce grobowe przy dopływach. Przy średnim i niskim poziomie wody wyprawa w dół Kali Gandaki trwa trzy dni. Spływ zaczyna się w Baglungu, kończy w Ramdhighacie.Z Ramdhighatu można płynąć dalej w kierunku zlewiska Trisuli. Jest to teren znacznie mniej uczęszczany i sprzyjający miłośnikom birdwatchingu. Postoje są często organizowane w Ranighacie, gdzie można zwiedzić pałac (odbudowa trwa).

Zostaw komentarz