Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Ukraina   /  Ukraina – Kuchnia

Ukraina – Kuchnia

Podstawą kuchni ukraińskiej jest chleb oraz potrawy na bazie mąki i kaszy. Na drugim miejscu stoją warzywa, mięso i ryby. Korowaj to tradycyjne pieczywo, przygotowywane z okazji różnych świat i uroczystości, najczęściej na wesela. Ma formę zwykłego bochenka chleba lub okragłego placka, ozdobiony jest dekoracjami z ciasta- zajączkami, ptakami, kwiatami, rozetami, figurkami słońca lub księżyca. Korowaj weselny przygotowywały dzień przed ślubem kobiety, a przy wypieku nie mogli być obecni mężczyźni.


Potrawą narodową jest barszcz. Bardzo znane są także ukraińskie pierogi-  warenyki.
Barszcz ukraiński składa się z buraków, marchwii, świeżej kapusty, ziemniaków,  dodaje się do niego czosnek i bardzo często kawałki gotowanej wołowiny lub wieprzowiny. Barszcz ukrainski podawany jest z małymi bułeczkami, tak zwanymi pampuszkami, polanymi sosem czosnkowym.
Zupy są ważnym składnikiem kuchni ukraińskiej. Oprócz barszczu popularne są: kapuśniak, ogórkowa, mśliwska.

Pierogi ukraińskie (warernyki) jada się z różnymi rodzajami farszu: twarogiem, ziemniakami, wiśniami, kapustą i grzybami, mięsem.
Z mięs najczęściej spożywa się baraninę, wieprzowinę, wołowinę oraz drób. Na Ukrainie dostępne są ryby morskie (z Morza Czarnego i Azowskiego) i słodkowodne (z Dniepru). Warto spróbować ryby po kozacku, czy sałatki z łososia. Ukraińcy bardzo lubią słoninę wieprzową, którą jedzą pod różnymi postaciami: wędzoną, duszoną, na słono, a nawet na słodko. Najczęściej podaje się ją z chlebem, musztardą i ziemniakami, dodaje do różnych potraw (drugie dania, zupy). Słoniną faszeruje się także inne mięsa, aby zwiększyć ich soczystość.  


Będąc na Ukrainie trzeba spróbować kwasu chlebowego. Jest to napój bezalkoholowy, otrzymywany w procesie fermentacji chleba z dodatkiem drożdży i cukru (lub owoców). Napój ma brązowy kolor, dobrze gasi pragnienie, po schłodzeniu długo utrzymuje niską temperaturę. Praw­dziwy kwas chlebowy ma trwałość ok 4 dni, powinien być przechowywany w szklanych butelkach- wtedy zachowuje wszystkie walory smakowe i zdrowotne. Na Ukrainie, Białorusi i w Rosji często sprzedawany jest na ulicy, z beczek.


Zostaw komentarz