Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Ukraina   /  Ukraina – Zabytki

Ukraina – Zabytki

Pod względem zabytków najwięcej oferuje Kijów- znajdują się tu zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO,  święte miejsca prawosławia, pomniki historii, dzieła architektury. Również Lwów, jest niepowtarzalny miastem i ośrodkiem wielu barwnych kultur. Stare miasto we Lwowie, zostało w roku 1998 wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. W architekturze miasta widać wpływy zarówno włoskie jak i niemieckie, a także żyjących tu niegdyś rozmaitych grup etnicznych. Będąc we Lwowie każdy Polak musi odwiedzić Cmentarz Łyczakowski, który stanowi miejsce spoczynku wielu zasłużonych Polaków. To właśnie w tym miejscu znajduje się Cmentarz Orląt Lwowskich – Polaków, którzy bronili miasta w 1919 r. 

 Do najatrakcyjniejszych zabytków Kijowa zaliczamy:Srebrne Carskie Wrota Soboru Sofijskiego (rekonstrukcja), wykonane w latach 1747 – 1750. Wrota Królewskie zostały po zajęciu Kijowa przez Armię Czerwoną , zdjęte i pocięte na części w celu ich przetopienia. W 2006 została wykonana ich rekonstrukcja, dzięki czemu turyści mogą znów podziwiać carskie wrota na swoim  miejscu.Sobór Mądrości Bożej ( sobór sofijski )- cerkiew wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO, obecnie muzeum państwowe, przyciągające całe rzesze turystów. Ławrę Pieczerską- Siedzibę Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Najsłynniejszymi zabytkami Lwowa są: Cmentarz Orląt Lwowskich. Katedra Łacińska z kaplicami: Kampianów i Boimów-  najstarszy kościół we Lwowie. W kościele znajduje się wielki barokowy ołtarz, ze słynnym obrazem Matki Boskiej Łaskawej, witraże (wykonane przez Mehoffera ) oraz szereg przepięknych, wartych zobaczenia kaplic.Sobór św. Jura- cerkiew katedralna, z eliptyczną kopułą znajdującą się pośrodku cerkwi oraz z czterema kopułami nad kaplicami. Cerkiew znana jest ze wspaniałych rzeźb.Katedra ormiańska i dzielnica ormiańska jest najstarszym i najcenniejszm zabytkiem miasta  z projektami. Dzielnica ta stanowi mozaikę kultur i uznawana jest za jedną z największych atrakcji turystycznych na Ukrainie. Kościół i klasztor Bernardynów- kościół z fantazyjnymi ornamentami, wieżą oraz trzynawowym wnętrzem z przepięknymi ozdobami barokowymi. Wewnątrz uwagę zwracają bogato zdobione stalle.Nie można ominąć Opery lwowskiej, która przepełniona jest rzeźbami i obrazami i uznawana za prawdziwe dzieło sztuki!

Ponadto  Ukraina może pochwalić się pięknymi miastami, które zostały ukształtowane przez historię i ogromny przepływ kulturowy. Lwów to mieszanka polskich korzeni i ukraińskiego ducha,  Ukraińcy uważają, że Lwów stanowi najbardziej europejską część kraju. Zachwyca także Charków, Kijów, Tarnopol oraz Kamieniec Podolski.  
Osoby zainteresowane historią z pewnością wybiorą się na wycieczkę szlakiem dawnych polskich twierdz kresowych i rezydencji magnackich, do których zaliczamy: Kamieniec Podolski, Chocim, Zbaraż, Buczacz, Podhorce (rezydencja Koniecpolskich), Żółkiew (rezydencja Sobieskich i Radziwiłłów), Stanisławów (rezydencja Potockich), Olesko (rezydencja Sobieskich).

Ci którzy na letni wypoczynek wybiorą wczasy na Krymie z pewnością nie ominą miejsc takich jak: Jałta, Sewastopol, Symferopol, Odessa i Bakczysaraj.

Zostaw komentarz