Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Wegry   /  Węgry – Kultura i religia

Węgry – Kultura i religia

Główną religią na Węgrzech jest chrześcijaństwo obrządku rzymskokatolickiego. Spośród ludzi wierzących 68% utrzymuje, iż wyznaje tę właśnie religię, 21% określa się jako kalwini i 6% jako ewangelicy. Istnieją także mniejsze grupy grekokatolickie i prawosławne. Liczbę wyznawców judaizmu określa się na około 80 000. Kultura Węgier jest bardzo bogata. Po części przyczyną tego jest historia tego kraju, bardzo długa i burzliwa, język węgierski i charakter Węgrów.

Język węgierski to jeden z najbardziej skomplikowanych języków europejskich. Należy on do grupy języków ugrofińskich, jednak z powodu wczesnego rozdzielenia poszczególnych szczepów tej grupy język węgierski nie ma obecnie zbyt wiele wspólnego z językiem fińskim. Język madziarski, będący oficjalnym językiem Węgrów, do XVIII wieku używany był głównie przez warstwy niższe, ponieważ językiem urzędowym była wówczas łacina. Dopiero około XIX wieku zaczęto traktować język jako element kultury narodowej.

Przykładowe zwroty w języku węgierskim:

dzień dobry (przed południem) – jó reggelt kívánok

dzień dobry (po południu) – jó napot kívánok

dziękuję – köszönöm

na zdrowie – egészségedre

Węgrzy uchodzą za wielkich ponuraków, wiecznie zmartwionych i niezadowolonych z chwili obecnej. To także kraj, w którym przez wiele lat istniała największa ilość samobójstw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Pesymizm mieszkańców tego kraju przekłada się na ich kulturę. Jedną z bardziej znanych piosenek o węgierskim pochodzeniu jest Gloomy Sunday, w oryginale Szomorú vasárnap, napisana w latach 30-tych XX wieku. Jej pierwotny tekst opowiadał o ogólnej fatalnej kondycji świata, jednak bardziej popularna jest jego późniejsza wersja, traktująca o utraconej miłości (kompozytor melodii tej piosenki, Rezső Seress, popełnił samobójstwo wyskakując ze swego mieszkania.). Węgierska muzyka ludowa i klasyczna także posiada pewne piętno smutku i sentymentalizmu.

Zostaw komentarz