Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Australia   /  Australia – Klimat i pogoda

Australia – Klimat i pogoda

Australijskie warunki klimatyczne są bardzo zróżnicowane. Opady kształtują się w zależności od ukształtowania terenów i wpływów zbiorników wodnych. Położenie pomiędzy 10 i 40°S ma także znaczący wpływ na warunki klimatyczne. Długość dnia w ciągu roku jest mało zróżnicowana. Dzień w czasie przesilenia letniego trwa od 13 godzin na północy do 15 godzin na południu. Natomiast w czasie przesilenia zimowego dzień trwa 11 do 9 godzin.
Linia  brzegowa jest słabo rozczłonkowana, nie występują równoleżnikowe bariery rzeźby terenu.

W Australii dominuje klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy lub wybitnie (skrajnie) suchy.

Natomiast na wschodzie kraju, gdzie nie ma bariery górskiej, klimat wilgotny. Jest to spowodowane napływem morskich mas powietrza.

Północna Australia znajduje się już w strefie klimatów równikowych. Na północy kraju klimat podrównikowy suchy przechodzi w wilgotny. Odmiana monsunowa dominuje na krańcach Terytorium Północnego i w północnej części półwyspu Jork.

Cechy klimatu podzwrotnikowego morskiego (typu śródziemnomorskiej) można wyróżnić na południowo-zachodnim i południowo-wschodnim pobrzeżu oraz na Tasmanii. Średnie temperatury kształtują się następująco:  najchłodniejszy jest lipiec, gdzie termometry wskazują średnio 28-25°C, a tylko w południowo-wschodniej części Australii i na Tasmanii temperatura spada poniżej 10°C. Na terenach górskich temperatura może spadać poniżej 3°C.

Północno-zachodnie terytorium Australii ma najwyższą średnią temperaturę w styczniu, kiedy termometry wskazują do 34°C. Termiczne maksima absolutne przekraczają 50°C.Najniższe opady notowane są w rejonie jeziora Eyre (100 mm) i na równinie Nullarbor (50 mm).
Znacznie wyższe opady występują na wschodnim wybrzeżu oraz na Tasmanii. Tam sumy roczne opadów wynoszą 1000-2000 mm i więcej.
Na terenach na południe od miasta Cairns opady wynoszą ponad 4000 mm.
Wybrzeże Terytorium Północnego i półwysep Jork to obszary, gdzie opady kształtują się ponad 1000 mm. Występuje tam jedna pora deszczowa od grudnia do marca.

Na australijskich pustyniach pojawiają się burze pyłowe. Północne wybrzeża są natomiast zagrożone cyklonami tropikalnymi, które nazwane zostały willy willy. Pojawiają się 2-4 w roku. 

Zostaw komentarz