Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Birma   /  Birma – Kultura i religia

Birma – Kultura i religia

W Birmie panuje wolność wyznania i żadna religia nie jest uznana za oficjalną, jednakże w praktyce ponad 90% to wyznawcy buddyzmu. Religia odgrywa bardzo dużą rolę w życiu mieszkańców tego kraju, często buddyjskie dogmaty mieszają się z lokalnymi wierzeniami i tradycjami, wiele uroczystości i festynów ma podłoże religijne. Najpopularniejszą odmianą buddyzmu w Birmie jest tzw. Theravada. Bardzo ważnym elementem kultury birmańskiej  związanym z religią jest ożenek.

Pamiętaj o przestrzeganiu następujących zasad związanych z religią Birmy:

W miejscach kultu religijnego należy ściągać obuwie i poruszać się boso, nie jest natomiast konieczne pozbywanie się nakrycia głowy.

Unikajmy głośnego zachowania, śmiechu i krzyków.

Robiąc zdjęcia nie przybierajmy prześmiewczych lub dwuznacznych póz

W pobliżu miejsc gdzie przebywają mnisi nie wolno puszczać muzyki.

Staraj się unikać dotykania obiektów religijnych.

W miarę możliwości zostawiaj w świątyniach niewielkie datki.

Mnichów traktuj z szacunkiem, nie zaczepiaj ich, nie oferuj jedzenia czy innych przedmiotów, pierwszy nie wyciągaj do nich ręki (kobiety w ogóle nie mogą dotykać mnichów).

Ze szczególną ostrożnością traktuj wizerunki i statuetki Buddy, nie stawiaj ich na podłodze.

Mieszkańcy Birmy to ludzie pokojowi, spokojni,  przyjaźni i gościnni. Jednym z najbardziej znanych zwyczajów jest tzw. Let –Sar-Like, czyli użyczanie dłoni polegający na wzajemnej pomocy pomiędzy mieszkańcami wioski czy osady. Ludzie pomagają sobie wzajemnie w uprawie roli, naprawie  czy budowie domu, przygotowywaniu rodzinnych uroczystości czy pielęgnowaniu w czasie choroby. Nikt nie jest pozostawiony sam sobie, mieszkańcy wiosek spędzają wspólnie wiele czasu organizując wiele form aktywności.
Równie popularna jest również tzw. Loke-Aah-Pay, czyli dobrowolna praca na rzecz wspólnego dobra narodowego, głównie przy budowie dróg, budynków użyteczności publicznej czy świątyń. Taka wspólna praca jest zazwyczaj traktowana jako przyjemność a nie przymus i towarzyszy jej muzyka, śpiew i wspólne biesiadowanie.
Kuchnia


Zostaw komentarz