Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Peru   /  Regiony-peru   /  Peru – Lima

Peru – Lima

W promieniach zachodzącego słońca jawi się największa metropolia Peru, jej królewska stolica Lima, nazywana niegdyś Miastem Władców. Muzea, restauracje, katedry, pałace i futurystyczna architektura składają się na piękną stolicę Peru.

Niegdyś kolebka kultury i sztuki. Dziś to historyczne miejsce stało się przeludnionym molochem, który poraża swoimi rozmiarami i rozbudza adrenalinę zakazanymi miejscami. Oczywiście największa aglomeracja miejska w całym Peru oprócz kilku mało istotnych wad, może poszczycić się wieloma zaletami. Bogatą przeszłość Limy w dalszym ciągu manifestują zabytki pochodzące z czasów kolonialnych, stojące w opozycji do nowoczesnego budownictwa reprezentowanego przez liczne drapacze chmur.

Lima to miasto ogromnych kontrastów, gdzie przepych obecny w centrum stolicy miesza się z biedą slumsów zlokalizowanych na peryferiach. Na miejscu czekają na nas niezapomniane wrażenia i niespotykane atrakcje turystyczne.  To wszystko urozmaica panujący klimat, który od czasu do czasu spowija wszystkie budynki mglistymi chmurami. Bo Lima to piękne miasto, do którego pasuje tajemniczy charakter.  Zdecydowanie najciekawszym miejscem w całej Limie jest plac Plaza Mayor, gdzie będziemy mogli podziwiać Pałac Rządowy, katedrę, Pałac Arcybiskupi, a także pozostałe peruwiańskie atrakcje turystyczne. Stąd dojdziemy do ulic handlowych Limy, oprócz tego odnajdziemy najtańsze hotele w mieście. Wzdłuż całego wybrzeża rozciąga się droga widokowa, która z jednej strony otoczona jest wzgórzami, a z drugiej strony plażą i Oceanem Spokojnym. Starówka Limy to przede wszystkim osiedla zamieszkiwane przed biedniejszą ludność, najlepiej jednak omijać je podczas swojego pobytu w stolicy. Za turystyczną część Limy uznaje się południowe przedmieścia, gdzie znajdziemy liczne restauracje i ekskluzywne sklepy z odzieżą. Spędzając wczasy w Limie nie można ominąć miejscowych muzeów, które prezentują zbiory miejscowych artystów. Do najciekawszych z nich należą: Museo de la Nación – najlepsza ekspozycja archeologiczna, teatr i sale, w których organizowane są wykłady o kulturze peruwiańskiej; Museo de Oro del Perú – dzieli się na dwa budynki, muzeum złota oraz muzeum militariów; Museo Rafael Larco Herdera – muzeum, które może pochwalić się największą kolekcją ceramiki na świecie. W Limie znajduje się ogromny plac targowy, zlokalizowany na północny zachód od skrzyżowania Ayacucho i Ucayali. Na straganie można kupić naprawdę wszystko -poczynając od tradycyjnego rzemiosła, aż po różnego rodzaju pamiątki niepożyteczne, a czasami wręcz kiczowate.

Lima jest miastem kontrastów, ale to właśnie ta cecha czyni go wyjątkowym i niepowtarzalnym. Lima pachnie klimatem Ameryki Południowej, pławi się w luksusie, ale i zaskakuje skromnością i ubóstwem. Jedno natomiast mamy zagwarantowane – satysfakcję, którą przywieziemy z podróży. 

Zostaw komentarz