Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Portugalia   /  Portugalia – Kuchnia

Portugalia – Kuchnia

Ważnym elementem życia i sposobem spędzania wolnego czasu w Portugalii jest jedzenie i degustacja trunków. Kuchnia tego kraju nie jest zbytnio wyszukana, ale za to niezwykle smaczna, a Portugalczycy, którzy nigdy się nie śpieszą, uwielbiają długie, kilkugodzinne posiłki spożywane w gronie rodziny lub przyjaciół. Narodowym daniem tego kraju jest dorsz, zwany tu bacalhau, przyrządzany na niezliczoną ilość sposobów. Rybę tą najczęściej naciera się solą i suszy się na słońcu, co pozwala na długie jej przechowywanie i dowolne przygotowanie w odpowiednim momencie. Inne popularne w Portugalii morskie smakołyki to: sardynki, tuńczyk, łosoś, robalo czyli okoń morski, a także duże skorupiaki, kraby, krewetki, mięczaki i langusty.

Poza rybami Portugalczycy lubią także mięsiwa, szczególnie przyrządzane w kociołkach, długo duszące się we własnym sosie oraz zupy m.in. caldo verde – zielony rosół z wkładką czy zupę rybną caldeiaradas. Podobnie jak w Hiszpanii, w Portugalii bardzo popularne są tzw. "czekadełka" czyli proste przekąski takie jak: chleb, oliwki, smażony groszek, ośmiorniczki z rusztu.

Wskazówka praktyczna! W Portugalii miejsc wydających posiłki jest bardzo wiele i na szczęście dla turystów w większości z nich ceny są bardzo przystępne, a porcje obfite. Oprócz restauracji (restaurantes), warto poszukać tasca, czyli małych tawern, casa de pasto – miejscowych jadłodajni i carvejaria – portugalskich piwiarni.

Niewątpliwie znakiem rozpoznawczym Portugalii jest porto, słodkie mocne wino, często określane jako skondensowana rozkosz. Trunek ten powstaje z kilkudziesięciu gatunków winogron i jest wzmacniany spirytusem. Oprócz porto z Portugalii pochodzi wiele innych gatunków smacznych win.

Co warto zamówić?

    * Cataplana – potrawa złożona z owoców morza i kawałków szynki
    * Pastisz de chaves – ptysie z nadzieniem kiełbasianym
    * Marico – ryż z owocami morza
    * Caldo verde – zupa kapuściana z ziemniakami lub wędliną
    * Caldeiradas – zupa rybna z pomidorami, cebulą i czosnkiem
    * Papos d’amjo – "anielskie policzki", deser zrobiony na bazie żółtek i cukru, doprawiony migdałami lub owocami
    * Bolinhos de bacalhau – pulpety z dorsza
    * Prego no pao – kanapki ze stekiem
    * Risois – paszteciki z mięsem
    * Lanches – kawałki słodkiego chleba faszerowane szynką

 Portugalia jest smacznym krajem, który przypadnie Polakom do gustu.


Zostaw komentarz