Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Portugalia   /  Portugalia – Regiony

Portugalia – Regiony

W skład Portugalii oprócz terytorium kontynentalnego, wchodzi szereg wysp położonych na Atlantyku, jak Archipelag Azorski i Madera.

Administracyjnie Portugalia podzielona jest na 20 dystryktów, ale w praktyce używa się historycznego podziału regionalnego, który obowiązywał w latach 1936-75. Pokrywa się on w dużym stopniu z podziałem turystycznym, a także obszarami wytyczonymi przez Unię Europejską w celach statystycznych.

Najbardziej wysunięty na południe kraniec Portugalii to Algarve. Kraina z żyzną ziemią i klifowym, wapiennym wybrzeżem z mnóstwem urokliwych jaskiń i grot wyrzeźbionych przez wodę. Czyste i ciepłe plaże należa do najwspanialszych na świecie. Osłonięte południowe plaże pozwalają się opalać przez cały rok.

Na północ od Algarve mamy Alentejo – rolniczy region, w którym wyjątkowo miejscowa kuchnia obfituje w rzadziej jadane w innych regionach dania mięsne.

Region Centralny, poprzecinany wieloma rzekami zachęca do uprawiania kajakarstwa i wędkarstwa. W zimie góry Serra da Estrela stają się celem narciarzy. Śnieg leży tam od listopada do lutego, ale jako że średnia temperatura wynosi 12stopni C, warunki nie zawsze są w pełni satysfakcjonujące.

Region Lizbony kusi nocnym życiem, masą zabytków i piaszczystymi plażami. W zimie może być ulewnie, dlatego najlepszą porą na zwiedzanie jest wiosna i lato oraz jesień, zwana drugą wiosną. Niekiedy pojawiające się wysokie fale przyciągają amatorów surfingu.
W czasach wielkich odkryć geograficznych i kolonizacji to lizboński port Belem przyczynił się do wzbogacenia kraju, a z wielu wypraw morskich, które stamtąd wyruszyły, przywieziono popularne obecnie w Portugalii indyjskie przyprawy (cynamon, curry, szafran, kolendra).

Region Północny jest wyżynno-górzysty, ze stolicą w Porto. Przy granicy hiszpańskiej zbocza doliny Duero porasta winorośl, z której wytwarza się porto i maderę.
Jeśli chodzi o wybrzeże i kąpieliska, to zimny Prąd Azorski ochładza wodę, co przy rozgrzanym powietrzu czyni niekiedy kąpiel nieprzyjemną.
Góry Serra da Estrela (1991 m n.p.m.) to cel wycieczek narciarzy, a konkretnie są to stacje sportów zimowych Penhas da Saude i Covilha.

Madera (1000 km od brzegów Portugalii) oraz Azory (1400 km) to archipelagi wysp pochodzenia wulkanicznego z niesamowicie bujna roślinnością.

Region Madery obejmuje wyspy: Maderę, Porto Santo i kilka mniejszych. Sama Madera, czyli Wyspa Drewna lub Zalesiona Wyspa, posiada bogatą roślinność podzwrotnikową (tropikalno-śródziemnomorską), a oprócz sosen i świerków występują palmy, bambusy, eukaliptusy i wawrzyny. Z powodu tych ostatnich 2/3 wyspy to obszar chroniony rezerwatem (lasy wawrzynowe są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO). Madera zwana jest "Perłą Atlantyku" i jest drugim po Algarve regionem wypoczynkowym Portugalii.

Klimat Azorów jest wyjątkowo łagodny – amplituda roczna jest bardzo niewielka i waha się od 10 stopni w zimie do 23 stopni latem. Od lutego do listopada wieją intensywne wiatry (Wyż Azorski) i występują obfite opady, a pogoda jest bardzo nieprzewidywalna.
Z ciekawostek warto wiedzieć, że na wyspie São Miguel znajduje się jedyna czynna w Europie plantacja herbaty (uprawia się także winogrona, ananasy i cytrusy). Liczne kratery wulkaniczne wypełnione przez wodę tworzą gorące źródła, niewielkie gejzery i jeziora. Źródła siarkowe służa do zapiekania warzyw i mięsa w cozido (miejscowa potrawa).

Zostaw komentarz