Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Slowacja   /  Slowacja – Jak dotrzeć?

Slowacja – Jak dotrzeć?

Polacy mają na Słowację bardzo łatwy i dogodny dojazd. Najszybsza droga prowadzi przez Śląsk i Czechy, przez przełęcz Jabłonkowską. Popularnym szlakiem jest również droga międzynarodowa nr 7 przez Chyżne oraz droga omijająca Tatry od wschodu przez Jurgów i Łysą Polanę. Słowacy rozbudowują sieć autostrad i dróg ekspresowych. W niedalekiej przyszłości  ukończona zostanie autostrada prowadząca z Bratysławy do Koszyc na wschodzie, biegnąca przez najważniejsze z punktu widzenia turysty rejony kraju (m.in. doliną Wagu, dalej przez położone u stóp Tatr Liptów i północny Spisz).Autostrady są płatne /obowiązkowa winieta/. Zasadniczo stan dróg na Słowacji jest dużo lepszy niż w Polsce, choć trzeba pamiętać, że wiele z nich (nawet międzynarodowych) jest nieco węższych i bardzo krętych (np. bardzo popularna wśród Polaków szosa wzdłuż Orawy prowadząca do większości popularnych ośrodków turystycznych). 

Wybierając się do południe warto też pamiętać o – różniących się od polskich – przepisach drogowych. Obowiązkowo na wyposażeniu samochodu musi się znajdować kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki i bezpieczniki, linka holownicza. Prędkość w obszarze zabudowanym kodeks słowacki reguluje na poziomie 50 km/h, na autostradzie – 130 km/h.Nie wolno prowadzić samochodu po alkoholu (przekroczenie o 0,1 promila jest przestępstwem). Podobnie jak w Polsce, przez cały rok należy mieć włączone podczas jazdy światła mijania. W górskich okolicach nie wolno zapomnieć o przeciwpoślizgowych łańcuchach (o oponach zimowych nie wspominając). Nie wolno prowadzić pojazdów osobom, które nie ukończyły 18 lat. Dzieci do 12 lat muszą podróżować w samochodowych fotelikach.

Na Słowację można również dostać się drogą  lotniczą. Najważniejsze lotniska międzynarodowe znajdują się w stolicy Bratysławie oraz w Popradzie (Poprad-Tatry). Do tego ostatniego w bieżącym roku uruchomione zostanie regularne połączenie z Warszawą. Czas lotu wynosi nieco ponad godzinę. Jest to z pewnością ciekawa alternatywa dla turystów z północy Polski, którzy nie chcą kilka godzin jechać samochodem.

Istnieją  także regularne połączenia autobusowe (z Krakowa do ośrodka narciarskiego w Jasnej) oraz kolejowe (pociąg z Krakowa do Żyliny kursuje codziennie).

Zostaw komentarz