Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Wenezuela   /  Wenezuela – Kultura i religia

Wenezuela – Kultura i religia

Różnorodne kulturowe dziedzictwo opiera się na wymieszaniu trzech kultur: hiszpańskiej (do XVIII w. kraj był hiszpańską kolonią), afrykańskiej (skąd kolonizatorzy sprowadzali niewolników) oraz autochtonicznej kultury indiańskiej. Wpływy tej ostatniej doskonale są widoczne choćby w wenezuelskiej muzyce popularnej, czy sztuce kulinarnej. Z języka Indian zaczerpnięto bardzo wiele nazw własnych. Współczesną Wenezuelę kształtowała również liczna XX-wieczna emigracja z Włoch, Portugalii i innych krajów europejskich. Wyraźnie widoczne są zwłaszcza wpływy włoskie (co można stwierdzić po śladach w architekturze, muzyce i sztuce, w języku, zwyczajach, czy potrawach). Z kolei wraz z pojawieniem się naftowych koncernów ze Stanów Zjednoczonych, nad brzegami Morza Karaibskiego zawitała także kultura amerykańska. Dowodem na siłę jej oddziaływania może być… sport. Nie każdy wie, że narodowym sportem Wenezuelczyków jest nie piłka nożna (jak można by się spodziewać w kraju południowoamerykańskim), lecz baseball.

Bardzo wiele łączy Wenezuelę z pozostałymi krajami Ameryki Łacińskiej i Południowej. Jedną z cech charakterystycznych dla całego tego obszaru kulturowego, jest zdecydowana dominacja religii katolickiej. Wyznaje ją prawie 96% mieszkańców Wenezueli, choć wśród tutejszych Indian widoczne są wpływy dawnych wierzeń. Religijność Wenezuelczyków – ludzi pełnych temperamentu, lubiących się bawić – cechuje uroczyste i długie celebrowanie świąt. Podobnie jak w wielu innych południowoamerykańskich krajach, jednym z najważniejszych okresów w roku jest tu – powiązany ściśle z kalendarzem religijnym – karnawał. Z krajami Ameryki Łacińskiej łączą Wenezuelę także zwyczaje kulinarne. Jedną z typowych potraw jest tu arepa, bardzo przypominająca meksykańską tortillę.

Ciekawostką może być fakt, iż w krajach Ameryki Łacińskiej Wenezuela słynie głównie z produkcji tzw. kultury masowej. Przykładem mogą być niezwykle popularne w hiszpańskojęzycznym świecie wenezuelskie seriale telewizyjne. 

Zostaw komentarz