Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Argentyna   /  Argentyna – Kultura i religia

Argentyna – Kultura i religia

Oficjalną religią Argentyny jest katolicyzm, który wyznaje 90% społeczeństwa. Jednak w kraju tym panuje całkowita wolność wyznań. Swoich wyznawców mają także: protestantyzm, judaizm, islam oraz prawosławie.Jednak wielu Argentyńczyków praktykuje także spirytualizm – wiarę z kontakt z duchami nieżyjących już ludzi i kult zmarłych. Otaczają ogromną czcią cmentarze i osoby zmarłe, w tym w szczególności przywódców kraju takich jak Evita i Juan Peron. Sporą popularnością cieszą się też wierzenia częściowo pogańskie, np. Diffuna Correa.

Argentyna to kraj reprezentujący jak gdyby dwa odrębne światy. Miasta przypominają swą architekturą i kulturą europejskie stolice, natomiast na prowincji spotyka się ludzi żyjących w zgodzie z tradycją przodków Indian.

Argentyńczycy przywiązują dużą wagę do etykiety i zwyczajów. Wszyscy oni witają się soczystymi buziakami, także mężczyźni. Stałym tematem kurtuazyjnych rozmów jest kwestia pogody. Goście odwiedzający swą rodzinę, przyjaciół lub sąsiadów goszczeni są yerba mate. Wszyscy piją z jednej mate, przekazując ją sobie po kolei, patrząc w kierunku następcy. Nie wolno także przekręcać słomki w czasie spożywania napoju.

Mężczyźni w Argentynie mają bardzo otwarty stosunek do kobiet, szczególnie turystek z Europy. Wszyscy oni uważający się za macho. Cmokanie, gwizdanie i wołanie „hola linda” (cześć ślicznotko) jest zachowaniem na porządku dziennym, na które nie warto wcale reagować.

Ważną częścią tradycji i kultury argentyńskiej jest kuchnia. Do najpopularniejszych i najznakomitszych potraw należą: wołowina z grilla, empanady (duże, pieczone w piecu pierogi z wieloma rodzajami nadzienia, od mozzarelli z pomidorami po wołowinę na ostro). Poza tym powinniśmy skosztować choripan czyli kiełbaskę pieczoną na grillu (parilla) w bułce oraz milaneze czyli rodzaj kotleta schabowego. Na deser posmakujmy miękkich i malutkich awokado oraz łakoci takich jak ciastka z dulce de lece (z mlecznym karmelem). Popularne są także alkohole: wina oraz piwo (najsłynniejsze to Quilmes).

 Charakterystycznymi elementami argentyńskiego krajobrazu są piłka nożna i taniec – argentyńskie tango. Dawniej był to taniec wykonywany przez najbiedniejszych mieszkańców przedmieść Buenos Aires. Odrzucany był przez tzw. wyższe sfery z racji jego rzekomej niemoralności. Obecnie tango należy do klasyki tańców latynoamerykańskich.

Ważne miejsce w dorobku kulturalnym Argentyny stanowi muzyka. Do najsłynniejszych kompozytorów przełomu XIX i XX wieku zaliczają się: A. Williams, A. Ginastera oraz N. Moretta. Współcześni argentyńscy muzycy to: Murillo, Lanza, Tauriello oraz Guarnieri.

Zostaw komentarz