Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Argentyna   /  Regiony   /  Argentyna – Ziemia Ognista

Argentyna – Ziemia Ognista

Ziemia Ognista (Tierra del Fuego) jest archipelagiem wysp u południowych wybrzeży Ameryki Południowej, oddzielona od kontynentu Cieśniną Magellana oraz od Półwyspu Grahama na Antarktydzie – Cieśniną Drake’a. Powierzchnia Ziemi Ognistej wynosi 73,7 tysięcy kilometrów kwadratowych, a jej szerokość 1000 kilometrów.

Największą wyspą w całym archipelagu jest wyspa nosząca taką samą nazwę, jak cały kompleks – Ziemia Ognista. Innymi większymi są: Navarino, Hoste oraz Clarence.

Terytorium to zostało odkryte przez Ferdynanda Magellana w 1520 roku. Nazwa wzięła się od poświaty jaką widzieli na brzegu żeglarze płynący na statkach. Źródłem tego światła najpewniej były ogniska palone przez miejscowych tubylców.

Wschodnia część Ziemi Ognistej należy do Argentyny o powierzchni 21,3 kilometrów kwadratowych z 70 tysiącami mieszkańców.

Wysypy zbudowane są generalnie ze skał osadowych kontynentalnych i morskich, linia brzegowa jest silnie ukształtowana z licznie występującymi fiordami. Wyspy stanowią też niejako przedłużenie Andów z dwoma szczytami Monte Darwin (2469 m n. p. m.) oraz Monte Sarmieto (2300 m n. p. m.). Największą rzeką jest Rio Grande a jeziorem Fagnano.

Archipelag jest także bardzo bogaty jeśli chodzi o różnorodność fauny i flory. Na północnym – wschodzie występują suche stepy subarktyczne i kserofilne zarośla, natomiast na południu i zachodzie lasy z bukami i cedrami oraz mchami, porostami i torfowiskami. W strefie przybrzeżnej występują kondory olbrzymie, kormorany, mewy, rybołówki, ostrygojady oraz albatrosy. Innymi charakterystycznymi zwierzętami występującymi na Ziemi Ognistej są: pudu, nutrie, szynszyle, pumy, lisy polarne oraz pingwiny magellańskie.

Na Ziemię Ognistą można dopłynąć statkiem, organizowane są regularne kursy. Jest to miejsce niezwykle popularne i chętnie odwiedzane przez turystów pomimo trudnych warunków klimatycznych. W czasie lata, w styczniu temperatura kształtuje się na poziomie 10-11 stopni, natomiast zimą w lipcu od 0 do 2 stopni Celsjusza. Głównymi atrakcjami turystycznymi, oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów, są liczne lodowce (największy z nich to lodowiec Martial), Park Narodowy Ziemi Ognistej oraz możliwość odbycia wycieczek w kierunku Antarktydy.

Będąc na wakacjach w Argentynie warto pokusić się na wyprawę w tak egzotyczne i rajskie miejsce jakim jest archipelag wysp Ziemi Ognistej. Będzie to z pewnością niezapomniana przygoda, umożliwiająca nam kontemplację przyrody i oderwanie się od zgiełku wielkomiejskich przestrzeni.

Zostaw komentarz