Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Austria   /  Austria – Zabytki

Austria – Zabytki

Salzburg oprócz wspaniałej historii i architektury przyciąga turystów także wielkimi imprezami kulturalnymi i doskonałymi trasami narciarskimi. Stare miasto w stylu barokowym wpisane zostało w 1996 r. na listę UNESCO. Najbardziej okazałą świątynią miasta jest Katedra św. Ruperta wybudowana na początku XVII w. Wewnątrz znajdują się m.in. wspaniałe organy, na których grywał Mozart (austriacki mistrz był także ochrzczony w katedrze). Najbardziej charakterystyczną budowlą miasta jest twierdza Hohensalzburg. Warownia odgrywała głównie rolę obronną, ale stanowiła także schronienie arcybiskupów. Mieściły się w niej koszary i więzienie. Od końca XIX w. do zamku dojechać można kolejką. Wart uwagi jest również Schloss Mirabell – pałac z pięknymi wnętrzami i majestatycznymi francuskimi ogrodami. Miłośnikom twórczości Mozarta należy polecić wizytę w muzeum biograficznym austriackiego geniusza. To właśnie w Salzburgu przyszedł na świat, a potem także przez pewien czas tworzył, Wolfgang Amadeusz Mozart. Dla uczczenia pamięci wielkiego kompozytora w mieście odbywa się corocznie Tydzień Mozartowski. Drugim niezwykle interesującym wydarzeniem jest letni Festiwal Salzburski – święto muzyki i teatru, uznawane za największą tego typu imprezę w Europie. Salzburg słusznie nazywany jest miastem muzyki – oprócz Mozarta tworzyli tu m.in. Jan Sebastian Bach i Józef Haydn, a Salzburskie Mozarteum uważane jest za jedna z najlepszych uczelni dzisiejszej Europy. Miejscem, które przyciąga uwagę turystów jest Cafe Tomaselli – najstarsza do dziś istniejąca kawiarnia Europy, która założono już w 1700 r. Wspaniała architektura, pasjonujące festiwale muzyczne, a także możliwość uprawiania sportów zimowych sprawiają, że Salzburg co roku odwiedzają prawdziwe tłumy turystów.

Graz jest drugim co do wielkości miastem Austrii i stolicą Styrii. Ten wspaniały ośrodek uniwersytecki, leżący u stóp Góry Zamkowej oferuje turystom całą gamę imprez kulturalnych. Od 1999 r. Stare Miasto Grazu wpisane jest na listę UNESCO. Warto zwrócić uwagę na renesansowy Landhaus, barokowy ratusz oraz mauzoleum Ferdynanda II. Jedną z najważniejszych świątyń miasta jest Katedra św. Idziego. Niewątpliwą atrakcją Grazu jest pochodzący z XVII w arsenał, w którym mieści się olbrzymia (licząca kilkadziesiąt tyś eksponatów !) kolekcja militariów. Będąc w mieście należy udać się na Schlossberg – Górę Zamkową. Turystów przyciągają znajdujące się na szczycie ruiny zamku, zabytkowa dzwonnica i Uhrturm – słynna wieża zegarowa, jeden z symboli miasta. Latem i jesienią Graz przyciąga turystów za sprawą wspaniałych festiwali muzycznych, które znane są na całym świecie.

Innsbruck – stolica Tyrolu jest znanym na całym świecie ośrodkiem sportów zimowych. Dwukrotnie odbywały się w nim zimowe igrzyska olimpijskie, a na tamtejszej skoczni narciarskiej odbywa się co roku jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Aby podziwiać interesującą miejską starówkę (symbolem miasta jest słynny Złoty Dach) należy wejść na średniowieczną wieżę miejską. Godną polecenia świątynią jest kościół cesarski – Holfkirche z nagrobkiem cesarza Maksymiliana I. Warto odwiedzić zamek Ambras – letnią rezydencję Ferdynanda II, w której podziwiać można wspaniałą kolekcję sztuki (m.in. dzieła Tycjana, van Dycka i Diego Velásqueza). Perłą miasta jest zamek Hofburg, który służył jako rezydencja Habsburgów. Dziś turyści podziwiać mogą np. wspaniałą salę balową, cesarskie sypialnie, pokój słynnej cesarzowej Sisi i kaplicę zamkową. Ciekawostką Innsbrucku jest najwyżej położony w Europie park zoologiczny Alpenzoo.

Kolejne miasta austriackie warte uwagi to:

  • Linz – stolica Górnej Austrii, to ważny port austriacki leżący nad Dunajem. Przemysłowe miasto przyciąga turystów zainteresowanych zarówno zabytkową starówką, jak i licznymi galeriami i muzeami. Szczególnie polecane są Ars Electronica i Lentos – galerie sztuki współczesnej i zdobyczy techniki końca XX w.
  • Klagenfurt – stolica Karyntii położona w południowej Austrii. Zabytkowe stare miasto może się poszczycić intrygującą fontanną przedstawiającą smoka, a także XVII w. ratuszem. Popularną częścią miasta jest Europark, w którym podziwiać można blisko 200 miniatur słynnych budowli z całego świata. Park rozrywki proponuje zwiedzającym szeroką gamę atrakcji przeróżnego typu – od terrarium do planetarium.
  • Hallstatt – miejscowość wpisana jest na listę UNESCO ze względu na intrygujące stanowisko archeologiczne. Odnaleziono tu cmentarzysko z epoki żelaza, które jest jednym z najważniejszych tego typu obiektów w Europie. Niedaleko miasta znajduje się również najstarsza w Europie kopalnia soli, powstała w epoce brązu. Jej symbolem jest zakonserwowane w soli ciało górnika odnalezione w 1734 r.

Zostaw komentarz