Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Indonezja   /  Indonezja – Na granicy

Indonezja – Na granicy

Niezależnie od rodzaju pobytu w Indonezji obywatele RP muszą ubiegać się o wizy (turystyczne, służbowe, pobytowe oraz tranzytowe).Ważność wiz można przedłużać w Indonezji. Koszt wizy turystycznej krótkoterminowej wydanej zaraz po przybyciu to minimum 10 USD, na okres do 30 dni wynosi ok. 30 USD a na okres do 60 dni – ok. 40 USD.

Jeżeli wyjazd nie przekracza jednego miesiąca, wizę możemy otrzymać przy wjeździe do Indonezji w ustalonych punktach granicznych na lotniskach i w portach morskich (tzw. visa upon arrival).Jest to możliwe w portach lotniczych w Dżakarcie, Medanie, Pekan Baru, Padangu, Surabayi, Manado i Denpasar (Bali) oraz na portach morskich: na wyspie Batam – ( port Sekupang, Balu Ampo Nongsa, Marina Teluk Senimba ); na wyspie Bintan – ( w portach Bandar Bintan Teleni Lagoi, Bandar Sri Udang Lobam ); na wyspie Sumatra – (porty w Belawan, Sibolga, Yos Sudarso, Teluk Bayur ); wyspa Jawa – ( w porcie Tanjung Priok (Dżakarta); na wyspie Bali – w porcie Padang Bai, w prowincji Irian Zachodni (Papua Zachodnia) w porcie Jayapura.

Wymaganymi dokumentami są: wypełniony wniosek wizowy, dwa zdjęcia oraz paszport. Posiadanie biletu lotniczego jest konieczne w momencie składania wniosku o wizę w Wydziale Konsularnym Ambasady Indonezji w Warszawie. Na żądanie władz imigracyjnych należy okazać bilet powrotny. Przy przekroczeniu granicy wymagana jest karta kredytowa lub zaświadczenie stwierdzające o posiadaniu konta bankowego. W przeciwnym razie osoba zapraszająca musi zagwarantować, że na okres pobytu w Indonezji zapewni środki utrzymania oraz opiekę tej osobie.

Przykładowo jak to wygląda po wylądowaniu na lotnisku w Jakarcie – po pierwsze nie trzeba deklarować rzeczy. Po drugie przed kontrola paszportową po prawej stronie jest visa on arrival, a po lewej stronie otrzymuje się biały prostokątny kwitek tzw. departure card. Turysta otrzymuje jedynie część tego papierku. Należy go zachować do czasu wylotu, gdyż będzie on wymagany przy odprawie.

Przy wjeździe na terytorium Indonezji nie ma obowiązku zdeklarowania ilości przewożonej waluty oraz nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Limity natomiast dotyczą miejscowej waluty i wynoszą 5 mln RP. Indonezja odbiega od innych krajów po względem powszechnie przyjętych standardów co do rodzaju wwożonych na ich teren przedmiotów, a mianowicie na teren Indonezji można wwozić telewizory, wieże hi – fi , sprzęt audio – wideo. Ograniczenia nałożone są co do wywozu miejscowych dzieł sztuki sprzed 1945 roku oraz wprowadzony jest zakaz wywożenia rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Przepisy zezwalają na bezcłowy wwóz 2 l napojów alkoholowych, 200 szt. papierosów, 50 cygar lub 100 g tytoniu, oraz "rozsądnej" ilości perfum lub wody toaletowej.

Ważne adresy:

Ambasada Republiki Indonezji ul. Estońska 3/5, 03-903 Warszawa tel. 617 51 79, 617 51 08 fax 617 84 51 e-mail: [email protected]

Polskie placówki dyplomatyczne w Indonezji:

Ambasada RP Jl. HR Rasuna Said Kav. X Blok IV / 3 12950 Jakarta Selatan, Indonezja telefony: centrala: (0062-21) 25 25 938/39/40, sekretariat Ambasadora: 25 25 948 Telefon komórkowy dyżurnego (konsularne): 08161828032 fax. 25 25 958 e-mail: [email protected], [email protected], [email protected] godziny pracy: od poniedziałku do piątku 08:30-15:30

Konsulat Honorowy w Bandungu Konsul Honorowy: Maria Jolanta Pawłowska – Budiman 40 198 Bandung, Jalan Bukit Pakar Utara 75 Tel. (62-22) 250-37-65, 420-39-38 Fax.- (62-22) 250-79-98 e-mail: [email protected]

Zostaw komentarz