Izrael – Kuchnia
Izrael posiada nie tylko bogatą kulturę, architekturę i piękne zabytki. Izrael można także poznawać przez podniebienie. O tym, że jedzenie jest pyszne, kolorowe, ładnie podane i niezwykle aromatyczne nie trzeba mówić, bo wydaje się to oczywiste. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z ogromnej wagi, jaką przykładają do jedzenia Izraelczycy.
W szabat większość Żydów przestrzega religijnej tradycji i w tym dniu nie gotuje żadnych potraw. Tradycyjnym daniem kuchni żydowskiej jest czulent, czyli duszone mięso przyrządzane w piątek przez zachodem słońca.
Kuchnia Żydowską jest bardzo bogata i dzieli się ze względu na wpływy różnych kultur. Pierwszą charakterystyczną szkoła przygotowywania potraw jest orientalna kuchnia żydowska. Dania te dotarły do Izraela za pośrednictwem Żydów z krajów arabskich. Potrawy należące do tego gatunku, to oprócz sałatek: falafelu i szałarmy.
Wpływy wschodnioeuropejskie w kuchni żydowskiej reprezentują: sznycel wiedeński, węgierski gulasz. Jednak w Izraelu ich smak wydaje się być zupełnie inny. Do najsmaczniejszych dań należą bliny, czyli drożdżowe placuszki podawane ze słonym nadzieniem z grzybów czy sera, które podbiły serca wielu turystów.
Jeśli chcemy jeszcze bardziej zasmakować tradycji spróbujmy typowych palestyńskich dań jak np. hummus, czyli pasta z ciecierzycy, zupa jarzynowa – melok, fuul przygotowywany z przetartego bobu, przyprawionego czosnkiem oraz kubbe czyli mielona baranina lub wołowina z przyprawami. Drogie lokale w Hebronie i Jerychu podają w swoim menu mansaf, pyszną potrawę z ryżu z małymi kawałkami jagnięciny, orzechami, przyprawioną ziołami i skropioną sokiem z cytryny. Niepowtarzalny smak tamtejszych potraw wart jest swojej ceny.
Z Nablus i północy pochodzi musakan, kurczak smażony na oliwie z cebula i charakterystyczną dla tego regionu kwaskową przyprawą sumak. Musakan podawany jest na chlebku pita. Jerozolima szczyci się daniem -maklubi, czyli ryżu, jagnięciny, bakłażanów i innych warzyw.