Japonia – Okinawa i Wyspy Riukiu
Prefektura Okinawa jest najmłodszym terytorium należącym do Japonii (ziemie te przyłączono do kraju pod koniec XIX w.).Jednocześnie prefektura ta jako jedyna nie leży na żadnej z czterech głównych wysp i całkowicie przynależy do strefy klimatu podzwrotnikowego.
Dzieje archipelagu są niezwykle burzliwe. Wyspy zamieszkiwane były przez naród żeglarzy – kupców, który bogacił się dzięki handlowi z Chinami, Japonią, Filipinami, Tajwanem, Koreą i Wietnamem.Jednocześnie byli zmuszeni lawirować na płaszczyźnie politycznej, by nie stać się ofiarą większego sąsiada.Gdy pod koniec XIX w. archipelag opanowały japońskie wojska, rozpoczęła się szybka i skuteczna asymilacja tutejszej ludności. Wyspy te nie były jednak traktowane na równi z innymi częściami kraju i popadały w wielką biedę, a poziom życia mieszkańców ani trochę nie przypominał tego reprezentowanego w północnej Japonii.Po II wojnie światowej archipelag zajęty został przez Amerykanów, którzy wybudowali tu swoje bazy wojskowe i prowadzili politykę silnego oddziaływania na wszystkie sfery tutejszego życia.Choć w latach 70. prefektura wróciła pod rządy japońskie, to kwestia amerykańska nie została uregulowana, co widać nawet dziś.
Klimat podzwrotnikowy sprawia, że średnia roczna temperatura w tym regionie wynosi +24°C (latem notuje się temperatury dochodzące do 40°C). Dzięki temu występują tu bardzo egzotyczne rośliny i uprawia się m. in. trzcinę cukrową i ananasy.
Niezwykle malownicze wyspy z białymi plażami otoczone turkusową wodą oceanu przyciągają co roku w te rejony wielu Japończyków i Amerykanów.Oprócz kąpieli morskich i słonecznych rozpowszechniło się tu nurkowanie – wspaniałe rafy koralowe i kolorowe ławice ryb są nie lada gratką dla miłośników tego sportu.
Kultura mieszkańców wyspy w znacznym stopniu różni się od tej kultywowanej w innych częściach kraju.Wielki wpływ wywarły na nią kultury Chin, Tajwanu i Indonezji. Tańce i muzyka bliższe są tradycji indonezyjskiej niż japońskiej.Ciekawym stylem muzycznym jest tutejszy rock, który połączył w sobie brzmienie muzyki ludowej i dźwięków, jakie przywędrowały tu wraz z amerykańskimi żołnierzami (w lipcu w mieście Okinawa można posłuchać tutejszych wykonawców podczas Peaceful Love Rock Festival).Turyści podziwiać mogą tutejsze ręcznie wyrabiane i malowane tkaniny: bingata (tematem wzorów są ludzie, kwiaty, ryby i ptaki), minsa, jofu, bashofu, czy kasuri.
Ciekawym miejscem jest skansen Ryukyu mura. Ta riukinańska wieś prezentuje barwną kulturę i rzemiosło ludów zamieszkujących archipelag.
Na Okinawie znajduje się wiele miejsc i pomników poświęconych ofiarom krwawych walk o wyspę, które toczyły się w 1945 r.
Jeśli szukamy egzotycznego miejsca na wypoczynek, to warto polecić wyspy Karama, wyspy Miyako czy Yaeyama – wszystkie należą do archipelagu Riukiu. Zachwycają wspaniałymi plażami, ciepłą wodą Pacyfiku a także możliwością nurkowania i podziwiania wielorybów.