Polinezja-francuska – Kultura i religia
Polinezyjczycy w ponad połowie (54%) są protestantami. 30% społeczeństwa stanowią katolicy, a 16% wyznawcy innych konfesji. Polinezyjczycy w swoim kalendarzu mają wiele świąt. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: Nadejście Ewangelii (marzec), wybory miss Thaiti (maj), festiwal Reggae Susplash (luty), karnawał na Thaiti (październik) oraz Święto Tiary na Thaiti (grudzień).
Ważną częścią polinezyjskiego dziedzictwa jest kuchnia tego kraju. Odpoczywając tam w czasie wakacji koniecznie należy posmakować specjałów tamtejszej kuchni, do których zaliczyć można: surową rybę po thaitańsku (marynowana ryba w soku z limonki i mleczku kokosowym, z warzywami i owocami), langusta w wanilii, po’e (kompot z papai z mleczkiem kokosowym), mięso pieczone w hima’a (składniki są zawinięte w liście a potem zasypywane w ziemi i pieczone przez kilka godzin), firifiri (słodkie pączki). Natomiast najpopularniejszym napojem jest maitai czyli koktajl z brązowego i białego rumu z sokiem ananasowym, grenadyną, limonką i likierem kokosowym.
Kolejnym elementem kultury jest tradycja tatuażu. Legenda głosi, że bóg tatuażu – Tohu wymalował wszystkie oceaniczne ryby na wspaniałe kolory. W tradycji polinezyjskiej tatuaże były i są nadal oznaką piękna. Dawniej związane silnie były z wchodzeniem w wiek dorosły.
Muzyka i taniec jest również bardzo ważnym elementem życia Polinezyjczyków. W dawnych czasach taniec objawiał się we wszystkich aspektach życia: na cześć bogów, na powitanie gości, żeby wyrazić radość czy aby pokonać wroga. Taniec wykonywany jest przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów: fletów, bębnów i muszli.
Polinezyjczycy są także znani ze swoich zdolności rzemieślniczych. Tworzą drewniane figury, misy, bębny czy rzeźby. Polinezyjczycy także przywiązują ogromną wagę do kwiatów. Jest ich mnóstwo: tropikalne gatunki, wykorzystywane są do dekoracji osób, domostw oraz ulic na powitanie gości, bądź z powodu równie ważnego wydarzenia.