Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Poradnik   /  Gdzie można jechać bez paszportu?

Gdzie można jechać bez paszportu?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? A może chciałbyś stanąć pod słynnymi piramidami bądź zamoczyć nogi w zdrowych wodach Pamukkale? Nic bardziej prostego, wystarczy znaleźć ofertę i rozpocząć wakacje. Chyba, że nie masz ważnego paszportu – wtedy będą problemy, nie rezygnuj jednak z wakacji! Jedyną racjonalną opcją wydaje się być znalezienie równie ciekawych zakątków, do których swobodnie możemy jechać mając jedynie dowód osobisty. Uniknij przykrych niespodzianek, upewnij się, czy kraj, do którego lecisz, aby na pewno nie będzie wymagać od Ciebie paszportu.

We have looked at thе MBA essay writing service websites that we have found and have looked at the customer reviews of these websites, so read this comprehensive review. This allows us to give you a full MBA essay writing service review for each service аnd we have looked at what students have been saying about these services.


Nieustające wątpliwości

Mimo że w Unii Europejskiej jesteśmy już od kilku lat i doskonale zdajemy sobie sprawę z możliwości swobodnego podróżowania, to wciąż pojawiają się wątpliwości, co do konieczności posiadanych dokumentów.

Wciąż wiele osób udziela złych informacji na ten temat, co tylko potęguje poczucie chaosu. Warto jednak znać zagadnienia celne i korzystać z danych nam możliwości swobodnego przemieszczania się, gdyż dzięki temu, posiadając jedynie dowód osobisty, możemy zobaczyć niezwykłe miejsca. Jeśli już zdecydowałeś się na urlop, poświęciłeś czas na znalezienie wczasów i chcesz przeznaczyć na podróż swoje oszczędności, zapoznaj się z poniższą listą krajów i wymaganiami granicznymi. Nikt z nas nie chce przecież, aby wakacje zakończyły się podczas kontroli celnej…

 

Podróż na dowód osobisty

Aby ułatwić wam podróżowanie przygotowaliśmy aktualną listę krajów, do których wjazd umożliwi nam ważny dowód osobisty. Pamiętajcie jednak, że przed każdą podróżą, w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto sprawdzić komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

zakhyntos


Andora – posiadanie ważnego paszportu nie jest obligatoryjne, do Andory możemy jechać z dowodem osobistym.

Austria, Belgia– układ Schengen zniósł kontrole graniczne w obrębie Unii Europejskiej. Do tych krajów możemy zatem jechać z dowodem osobistym.

Bośnia i Hercegowina – z tym krajem wciąż mamy wiele problemów, gdyż nie należy on do Unii Europejskiej. Jednak od 2009 r. można tu swobodnie przejść kontrolę celną na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Bułgaria – jest jednym z tych krajów, który często obieramy jako cel naszych wakacyjnych wojaży. Jadąc do Bułgarii nie mamy co liczyć na to, że uda nam się ominąć kontrolę. Bądźmy jednak spokojni, dowód tożsamości w zupełności wystarczy.

Chorwacja – Polacy uwielbiają spędzać tu urlop, na który zazwyczaj wybieramy się samochodem. Dowód osobisty jest tu w pełni uznawany.

Cypr – wiele osób wciąż zastanawia się jaki dokument jest uznawany na Cyprze zwłaszcza, że wyspa dzieli się na część turecką i grecką. Mamy dobrą wiadomość, paszport nie będzie nam tu potrzebny.

Czechy, Dania (wraz z Wyspami Owczymi), Estonia, Finlandia – granicę możemy przekroczyć posiadając jedynie dowód osobisty

Egipt – kraj niezwykle lubiany przez Polaków. Egipt nie leży na kontynencie europejskim, więc możemy go zwiedzić posiadając ważny paszport. Jest to absolutna konieczność!

Francja, Grecja – kraje te należą do strefy Schengen, Polacy mogą zatem swobodnie podróżować posiadając dowód osobisty

Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie – o ile wiemy, że w Hiszpanii nikt nie będzie wymagać od nas paszportu, tak problem pojawia się z Wyspami Kanaryjskimi, ale pamiętajmy, że i tam możemy mieć ze sobą jedynie dowód osobisty.

Ludzie, którzy uwielbiają być na bieżąco, mają również tendencję do kochania podróży. Dzieje się tak dlatego, że mogą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – mogą poznać nowe miejsca i jednocześnie być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Większość miłośników wiadomości odpowiedziała, że kiedy podróżują, czują się bardziej związani ze światem. Cieszą się również z możliwości zobaczenia miejsc, o których czytają w wiadomościach. Miłośnicy wiadomości lubią podróżować w poszukiwaniu historii, które mają znaczenie. Chcą być tam, gdzie dzieje się akcja, niezależnie od tego, czy jest to klęska żywiołowa czy wiec polityczny. I nie kochają niczego bardziej niż zdobywanie informacji i przekazywanie ich swoim odbiorcom. Niezależnie od tego, czy chodzi o poszukiwanie tropów, czy o przeprowadzanie wywiadów z naocznymi świadkami, miłośnicy wiadomości są zawsze w ruchu. I nie chcieliby, żeby było inaczej. W końcu nie ma dla nich nic bardziej ekscytującego niż bycie w terenie i zdobywanie informacji z pierwszej ręki.

Irlandia i Islandia – możemy legitymować się dowodem osobistym

Litwa, Łotwa, Księstwo Luksemburgu, Macedonia – nie ma konieczności pokazywania paszportu

Malta – ta niewielka wysepka również należy do Unii Europejskiej, zatem posiadanie paszportu nie jest tu wymagane

Monako – nie jest członkiem strefy Schengen, lecz i tu nie musimy posiadać paszportu, wystarczy nam jedynie dowód osobisty

Holandia – tu nikt nie będzie wymagać od nas posiadania paszportu, inaczej jest jednak w terytoriach zamiejscowych tego kraju. W Antylach Holenderskich, a także Arubie paszport jest już konieczności i bez jego posiadania nie mamy prawa, by przekroczyć granicę.

Niemcy, Norwegia i Portugalia – w krajach tych nie będzie się od nas wymagało dowodu osobistego. Jeśli chodzi o wyspy portugalskie, takie jak Madera czy Azory to i tam paszport nie jest obligatoryjny

Rumunia – co ciekawe, większość Polaków uważa, że aby wjechać do tego kraju należy mieć ważny paszport, prawda jest jednak zupełnie inna. Obywatele krajów strefy Schengen jadąc do Rumunii mogą legitymować się dowodem osobistym.

Serbia, San Marino – zwiedzimy te kraje za okazaniem dowodu osobistego

Słowacja, Słowenia i Szwecja – ważny dowód tożsamości jest respektowany i paszport nie jest w tym wypadku konieczny

Szwajcaria – nie należy do Unii Europejskiej, ale mimo tego, Polacy mogą przekraczać granice za okazaniem ważnego dowodu tożsamości

Turcja, Tunezja – kraje nie należące do Unii Europejskiej, jednak warto o nich wspomnieć, gdyż Polacy często wyjeżdżają tam na wakacje. Paszport jest tu obligatoryjny, jego brak uniemożliwi nam wjazd do tych krajów. Paszport powinien być ważny min. 3 miesiące.

Watykan, Włochy – mając ważny dowód osobisty możemy jechać zarówno do Włoch, jak i do Watykanu. Swobodne podróżowanie do Watykanu reguluje Traktat Laterański.

Węgry – swobodnie możemy tu przyjechać mając dowód osobisty

Wielka Brytania – Polacy nie mają problemu z tym krajem, paszport jest nam absolutnie zbędny.

Zostaw komentarz