Wielka-brytania – Na granicy
Na stronach Ambasady Wielkiej Brytanii czytamy, iż dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii, niezależnie od celu podróży, jest dla Polaków paszport lub dowód osobisty. Jest to możliwe jednak tylko wtedy, gdy zamierzamy pozostać na terenie Wielkiej Brytanii nie dłużej niż trzy miesiące. W przypadku dłuższego pobytu okazanie wizy jest warunkiem koniecznym. Na wyspach nie ma obowiązku meldunkowego.
Jak podaje MSZ, na teren Wielkiej Brytanii zabrania się wwożenia materiałów o tematyce pornograficznej, narkotyków, podrobionych markowych wyrobów, w tym pirackich nagrań. Obowiązuje również bezwzględny zakaz przywożenia niebezpiecznych narzędzi. Nie ma ograniczeń w wwożeniu i wywożeniu pieniędzy. Jeśli jednak mamy zamiar zabrać ze sobą większą ilość gotówki, lepiej mieć przy sobie również wyciągi z banku, aby uniknąć ewentualnego podejrzenia o "pranie brudnych pieniędzy".
W Wielkiej Brytanii wszystkie towary, które turyści przywożą na teren kraju, uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego. Nie można jednak przekraczać z góry ustalonych ilości:
* 200 sztuk papierosów,
* 3 kg tytoniu do palenia,
* 10 l alkoholu wysokoprocentowego,
* 20 l alkoholu, tzw. pośredniego typu sherry lub porto,
* 90 l wina, 110 l piwa.
Na granicy z Wielką Brytanią przejścia oznakowane kolorem zielonym przeznaczone są dla podróżnych, którzy nie posiadają nic do oclenia, czerwonym – dla tych, którzy muszą coś oclić.
Według Brytyjskiego Ministerstwa Rolnictwa psy i koty wjeżdżające na teren Wielkiej Brytanii muszą być specjalnie oznakowane za pomocą mikrochipa lub wytatuowanego numeru.
Każdy pupil musi też posiadać paszport, w którym powinny znajdować się informacje dotyczące szczepień oraz kuracji odrobaczających
z pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych.
W przeciwnym razie zwierzę
będzie musiało odbyć kwarantannę. Psy niektórych ras bojowych mają
całkowity zakaz wjazdu na teren Wielkiej Brytanii.