Wielka-brytania – Zdrowie i szczepienia
Jak podaje NFZ, Polacy mają prawo, po dokonaniu rejestracji w rejonowej przychodni i wybraniu lekarza rodzinnego, do bezpłatnego leczenia w brytyjskiej państwowej służbie zdrowia National Health Service NHS. Osoby, które nie płacą ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii są zobowiązane do posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, wydawanej przez oddziały NFZ w Polsce. Należy jednak pamiętać, że karta ta uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. W związku z tym przed wyjazdem zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, w szczególności od następstw nieszczęśliwych wypadków. W razie konieczności pokryje ono również koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.
Leczenie specjalistyczne lub szpitalne wymaga skierowania, ale w nagłych przypadkach można zgłaszać się bezpośrednio na oddział ratunkowy szpitala. Aby wezwać pogotowie, należy wykręcić numer 999 lub 112.
Przed podróżą do Wielkiej Brytanii zaleca się wykonanie szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i polio. Nie ma żadnych szczepień obowiązkowych.
Department for Work and Pensions informuje, że wszyscy pacjenci oprócz dzieci do lat 16, uczniów do osiemnastego roku życia, kobiet w ciąży i osób powyżej sześćdziesiątego roku życia zobowiązani są do wniesienia opłaty ryczałtowej w wysokości 6,65 funta brytyjskiego za każdą receptę.
W przypadku leczenia stomatologicznego lub okulistycznego nie obędzie się bez wpłacenia zryczałtowanej opłaty za badanie oraz uiszczenia 80% kosztów leczenia.
Pacjent płaci w pełni za transport
sanitarny do Polski oraz za korzystanie z opieki w placówkach
działających poza systemem NHS. W tych przypadkach pacjent nie ma także
prawa do zwrotu kosztów. Pozostałe koszty leczenia zwraca się na
podstawie oryginałów rachunków i dowodów zapłaty.