Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Wielka-brytania   /  Regiony-wielkiej-brytanii   /  Wielka-brytania – Liverpool

Wielka-brytania – Liverpool

Liverpool jest zaraz po Londynie najchętniej odwiedzanym angielskim miastem, a każde dziecko kojarzy je z tymi, którzy zmienili świat muzyki – z Beatlesami! To właśnie oni przyciągają tutaj co roku miliony turystów z całego świata. Ulicom, barom, restauracjom, pubom, muzeom, a nawet lotnisku patronują  członkowie zespołu (John Lennon Airport). Liverpool bije na głowę stolicę Wielkiej Brytanii pod względem ilości teatrów, galerii, muzeów czy zabytków sztuki, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. O wyjątkowości dorobku kulturowego Liverpoolu świadczy również fakt, iż w 2008 r. miasto zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury. Liverpool to mieszanka kultur, która wywiera wpływ zarówno na Wielką Brytanię, jak i resztę Europy, a także cały świat. To idealne miejsce na spędzenie długiego weekendu, przerw świątecznych lub letniego urlopu. Godne polecenia jest tutaj wiele miejsc, ciekawostek i atrakcji, dzięki którym nie sposób się w Liverpoolu nudzić.

Każdy turysta przyjeżdżający do miasta powinien wybrać się na spacer po głównym deptaku miasta. Pełno tutaj małych sklepików, które oferują pamiątki w przystępnych cenach i knajpek, gdzie można napić się piwa lub coś na szybko przekąsić Wiele tutaj małych, przyjemnych knajpek, które zapraszają na odpoczynek. Gdy zaś zapadnie zmierzch, najlepiej spędzić noc w hotelu Hard Days Night Hotel, w którym każdy pokój pełen jest zdjęć i nawiązań do Beatlesów.

W Liverpoolu można zobaczyć również reprodukcję hamburskiego Star Clubu, w którym Beatlesi grali na początku swojej kariery. Podążając za chłopcami z Liverpoolu warto odwiedzić studia nagraniowe na Abbey Road oraz zobaczyć setki fotografii, strojów i innych pamiątek po zespole.

Dla fanów grupy otworem stoją również drzwi domów Paula McCartneya i Johna Lennona. Do miejsc związanych z historią zespołu wycieczki organizuje Magical Mystery Tours. W pobliżu doków na uwagę zasługuje architektoniczny symbol miasta Royal Liver Building, który był pierwszym wzniesionym w mieście wieżowcem. W tej ogromnej budowli początkowo miała mieścić się centrala telefoniczna.

Charakterystycznym elementem obiektu są dwie wieże z ogromnymi zegarami ozdobione rzeźbami mitycznych ptaków. Według jednej z legend Liverpool przestanie istnieć, gdy ptaki odlecą z wież. Do ciekawych budowli w Liverpoolu należy wieża radiowa Radio City Tower. Jest to najwyższa budowla miasta. Obiekt przypomina latający spodek umieszczony na maszcie. Niestety turyści nie mają do niego wstępu. 

Na wielbicieli sztuki sakralnej czekają w tym wyjątkowym mieście nie lada atrakcje – Metropolitan Cathedral oraz największa anglikańska, neogotycka katedra w Anglii, czyli sławna  Liverpool Cathedral. Ta ostatnia szczyci się najpiękniejszymi na świecie witrażami. Aby poznać dzieje miasta, najlepiej wybrać się do tutejszych muzeów i galerii. W Merseyside Maritime Museum znajdują się zbiory dokumentujące historię portu. Przypominają one okres jego największej świetności.

Miłośnicy sztuki powinni udać się do Tate Liverpool. Jest to jedna z najlepszych liverpoolskich galerii, a obecnie również centrum kultury, w którym zgromadzono kolekcję brytyjskiej sztuki współczesnej. The Walker Gallery to gratka dla wielbicieli malarstwa. Można tutaj podziwiać dzieła wielkich malarzy brytyjskich i europejskich, jak Rembrandt czy Poussin. Natomiast World Museum Liverpool zaciekawi z pewnością tych, którzy interesują się archeologią, etnologią czy biologią.

Amatorzy muzyki klasycznej powinni posłuchać któregoś z koncertów Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. Tym zaś, którzy gustują w bardziej nowoczesnych brzmieniach, poleca się odwiedzić najlepszą w mieście, a według niektórych nawet w kraju, dyskotekę Cream.

Liverpool to również miasto sportu. To tutaj mieszczą się dwa słynne kluby piłkarskie  Liverpool F.C. oraz Everton F.C. Oprócz futbolu popularny w mieście jest krykiet, tenis oraz golf. Natomiast miłośnicy koni i wyścigów powinni odwiedzić tor Aintree, na którym wiosną rozgrywana jest gonitwa Grand National, jedna z najbardziej znanych na świecie.

Zostaw komentarz