Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Wielka-brytania   /  Regiony-wielkiej-brytanii   /  Wielka-brytania – Stonehenge

Wielka-brytania – Stonehenge

Wszyscy ci, których pasjonują tajemnice i niezwykłe budowle nie mogą ominąć kamiennego kręgu Stonehenge. Znajduje się on pośród łąk równiny Salisbury, w odległości 13 km od miasta o tej samej nazwie w hrabstwie Wiltshire. Jest to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych i najbardziej znane prehistoryczne miejsce w Europie. Znaczenie wywodzących się z okresu neolitu, zadziwiających konstrukcji w Stonehenge – nadal pozostaje nierozwikłaną zagadką, a jednocześnie dużą atrakcją turystyczną. Kamienny krąg Stonehenge w 1968 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, a także znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument. Nie powstało od razu w formie, którą znamy obecnie, lecz ewoluowało na przestrzeni setek lat ze stosunkowo prymitywnej budowli ziemnej.

Najstarszą częścią budowli jest okalający całość rów i skarpa. Wewnątrz znajduje się 56 jam. W drugim tysiącleciu p.n.e. utworzono dojście do budowli nazywane obecnie Aleją oraz wzniesiono dwa kręgi stojących kamieni. Do budowy użyto dwóch rodzajów materiału. Zewnętrzny krąg tworzą pionowe bloki o wysokości ok. 4 m, wykonane z piaskowca. Wewnętrzny krąg i podkowę tworzą mniejsze, niebieskawe kamienie. Stonehenge otacza wał i fosa o długości 114 m. Ciekawostką jest fakt, że kamienie w kręgu Stonehenge są zorientowane względem słońca i księżyca, dlatego też uważa się, że zbudowano je, by świętować dzień przesilenia letniego albo też za jego pomocą wyznaczać pory roku. Uważa się, że księżyc symbolizował tutaj kobietę, a słońce – mężczyznę. Istnieją również przypuszczenia, że Stonehenge było używane do przewidywania zaćmień.

Jednak największe wrażenie na turystach nie robi domniemane religijne znaczenie tego miejsca, ale upór ludzi, którzy przywlekli tutaj niektóre głazy aż z południowej Walii. Szacuje się, że do przesunięcia każdego z tych 50-tonowych kolosów o więcej niż pół cala, trzeba było siły 600 ludzi.

Na temat powstania obiektu istnieje kilka legend. Według jednej z nich kamienne bloki zostały przetransportowane do Anglii przez szczep olbrzymów aż z Afryki. Stąd też wylatywał podobno na zamorskie wyprawy słynny czarodziej Merlin. Inna legenda głosi natomiast, że Merlin osobiście zbudował krąg, na użytek Ambrosiusa Aurelianusa, króla Brytonów.

Na żywo Stonehenge wydaje się mniejszy niż na zdjęciach. Mimo tego jest to z pewnością imponując budowla warta zobaczenia. Angielski kamienny krąg nawet dziś pobudza wyobraźnię i przyciąga tłumy turystów, dlatego też najlepiej oglądać go wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy wokół zabytku jest zdecydowanie spokojniej niż o innych porach dnia. Najwięcej ludzi przyjeżdża tutaj w czasie równonocy i przesileń. Wtedy jest też najpiękniej.

Nie lada atrakcją w tym okresie są odbywające się tutaj widowiska, spektakle i tańce. Turyści czują się jakby odbyli podróż w przeszłość i znaleźli się wśród starożytnych Celtów oraz Druidów oddających hołd słońcu i całej przyrodzie. Może wy także powinniście do nich dołączyć?

Zostaw komentarz