Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Slowenia   /  Slowenia – Kultura i religia

Slowenia – Kultura i religia

Ważnym elementem słoweńskiej kultury jest muzyka ludowa (ljudska glasba). Do tego gatunku zaliczane są piosenki dziecięce oraz przyśpiewki weselne, które obecnie otaczane są opieką przez Instytut Muzyki i Rękopisów. Warto także wspomnieć o charakterystycznych słoweńskich instrumentach muzycznych tj.: frajtonarica (akordeon klawiszowy), cymbalom (instrument strunowy, na którym gra się pałeczkami), cytra, zvegla (drewniany flet poprzeczny), okaryna (flet gliniany), surle (podwójny flet istryjski), trstenke (piszczałki z trzciny), drumla, lonceni bajs (gliniany bas) oraz brac (gitara ośmiostrunowa). Na terenie Słowenii istnieje wiele grup muzycznych grających muzykę folkową. Do najznakomitszych z nich można zaliczyć: Avseniki, Lojzeta Slaka oraz grupa cyganska Sukar.Drugim składnikiem słoweńskiej kultury jest ludowy taniec (ljudski ples). Tradycyjnymi słoweńskimi tańcami są polki i czardasze. Charakterystycznymi są tańce w kole do dziś dnia obowiązujące na słoweńskich uroczystościach, szczególnie na wsiach. 

Słoweńcy przywiązani są także do festiwali. Najważniejszym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Letni, mający miejsce w czerwcu i sierpniu w Lublanie i Bledzie. Inną ciekawą imprezą jest tzw. Krowi Bal (Kravji Bal) odbywający się we wrześniu w Bohinj, który jest świętem jadła, napitku i tańców ludowych.

72% Słoweńców deklaruje się jako rzymscy – katolicy, pomimo tego, że protestantyzm miał silne wpływy w tym kraju od XVI wieku. Arcybiskup rezyduje w Lublanie, natomiast dwa biskupstwa znajdują się w Mariborze i w Koprze.
Wiernych kościoła prawosławnego szacuje się na poziomie 2,4% społeczeństwa, muzułmanów 1% i tak samo protestantów. Większość tych ostatnich przynależy do kościoła ewangelickiego (luterańskiego) w Murskiej Sobocie w Prekmurju. Bardzo niewielki wpływ w Słowenii mają Żydzi, z racji tego, że po raz pierwszy zostali wygnani z tego kraju już w XV wieku. W Mariborze znajdują się ruiny żydowskiej bożnicy. 23% ludzi jest wyznawcami innych religii bądź bezwyznaniowcami.

Zostaw komentarz