Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Slowenia   /  Slowenia – Zabytki

Slowenia – Zabytki

Zwiedzanie Słowenii naturalnie warto rozpocząć od stolicy tego kraju – Lublany, która jest także największym miastem tego państwa (zamieszkiwanym przez ponad 265 tys. osób) oraz stolicą gospodarczą, kulturalną oraz polityczną.Punktem od którego rozpoczniemy naszą wyprawę po Lublanie będzie Zamek położony na wzgórzu wznoszącym się nad miastem. Budowla ta w obecnym kształcie powstała w XV wieku. Prowadzą do niej schody z kutego żelaza (150 stopni). Na zamku warto zobaczyć Wieżę Pięciokątną, przejść się wałami z których roztacza się magiczny widok na Stare Miasto oraz kaplicę św. Jerzego.Schodząc ze wzgórza zamkowego skierujmy się w stronę Starego Miasta i jego centralnego miejsca zwanego Stari trg, które bardziej przypomina ulice niż plac. W tej części Lublany będziemy mieli okazję podziwiać pochodzące z XIX wieku drewniane elewacje sklepów, ciche dziedzińce oraz przejścia wykładane kocimi łbami. Koniecznym punktem wycieczki jest wizyta w Katedrze św. Mikołaja z dwiema bliźniaczymi wieżami pochodzącymi z XVIII wieku. W samej katedrze warto zwrócić uwagę na rzeźbione stalle chóru oraz figury aniołów w ołtarzu stworzone przez Francesco Robby’ego. Spacerując po Lublanie koniecznie powinniśmy przejść przez most Spital Plevnik, który łączy Stare Miasto z dzielnicą Tromostovje. Znajduje się w niej deptak zwany Kolumnadą Plecnika, który stanowi część Rynku Głównego. Miłośnicy kultury, historii i sztuki bezwzględnie powinni zawitać do Muzeum Narodowego i Galerii Narodowej.  W pierwszym z nich można zobaczyć wystawy poświęcone historii Słowenii, historii naturalnej, ekspozycję monet i minerałów z początku XIX wieku. Natomiast w Galerii Narodowej do naszej dyspozycji przeznaczone zostały wystawy prezentujące portrety i pejzaże z XVII – XIX wieku, kopie średniowiecznych fresków oraz rzeźby gotyckie.

Opuszczając Lublanę przenosimy się do drugiego pod względem wielkości słoweńskiego miasta, czyli do Mariboru. Miasto to jest położone niedaleko granicy z Austrią, a warto w nim zobaczyć dwie rzeczy: ratusz i zamek. Ratusz wybudowany został w stylu renesansowym w 1565 roku przez rzemieślników z Wenecji, a usytuowany jest na Glavni trg. Zamek, który również znajduje się w centrum miasta, pochodzi z XV wieku i stanowił siedzibę lokalnego sądu od końca średniowiecza. Dla miłośników architektury sakralnej warto polecić trzy kościoły: bazylikę św. Marii Matki Litościwej, katedrę św. Jana Chrzciciela oraz synagogę.

Absolutną koniecznością na liście słoweńskiej wędrówki jest wizyta w jaskini Postojna, która należy do jednej z największych na świecie. Występują tu niesamowite zjawiska krasowe (stalagmity, stalaktyty), płynie podziemna rzeka Pivka po której biegnie szlak turystyczny po którym można przepłynąć łódką. Całość trasy wynosi 5,5 km i zajmuje 1,5 godziny. Jaskinia jest długa na 27 kilometrów, a jej powierzchnia wynosi 20 km  kwadratowych. W Postojnej można zobaczyć płaza – odmieńca jaskiniowego, o różowym kolorze skóry, żyjącego jedynie w podziemnych wodach dynarskiego krasu. 

Zajrzyjmy również do miejscowości o nazwie Bleda, w której znajduje się średniowieczny zamek, który pięknie jest usytuowany na wzgórzu górującym nad miastem i Jeziorem Bledzkim.
Innymi miastami zasługującymi na większą uwagę są: Celje (w którym odbywają się największe w Słowenii targi o międzynarodowym charakterze, prezentujące wyroby przeróżnych branż), Koper (z cudownym Pałacem Pretorów) oraz Ptuj (jedno z najstarszych miast Słowenii, którego historia sięga epoki kamienia, zwane dawniej Petawium).

Miłośnicy sportów zimowych oraz skoków narciarskich z pewnością powinni udać się do Planicy, gdzie znajduje się jedna z największych skoczni świata (tzw. mamucia) – Letalnica.

Zostaw komentarz