Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Slowenia   /  Regiony-slowenii   /  Slowenia – Planica

Slowenia – Planica

Wartym polecenia miejscem na turystycznej mapie Słowenii jest dolina górska Planica położona w północno – zachodniej części Słowenii, w Alpach Julijskich, tuż przy granicy z Austrią i Włochami. Rejon ten zyskał międzynarodową sławę z racji tego, że zlokalizowane są w nim: ośrodek sportów zimowych i kompleks skoczni narciarskich.
Najsłynniejszą ze skoczni jest Letalnica, należąca do największych na świecie (tzw. mamucich). Została ona zaprojektowana przez słoweńskiego inżyniera Stanko Bloudeka w 1969 roku, a zmodernizowana przez braci Lado i Janeza Gorisków.
Ciekawe są parametry związane ze skocznią. Punkt konstrukcyjny wynosi 185 metrów, wielkość skoczni 215 metrów, średnia prędkość na rozbiegu ok. 103 km/h oraz długość rozbiegu 116,5 m.

Rekord skoczni został ustanowiony cztery lata temu przez norweskiego skoczka, o nazwisku – Bjorn Einar Romoren. 20 marca 2005 roku skoczył on na odległość 239 metrów. Spośród Polaków, którzy oddali na mamuciej skoczni w Słowenii najdłuższy skok należy oczywiście nasz najlepszy skoczek Adam Małysz. 22 marca 2003 roku Polak pofrunął na odległość 225 metrów. Jednak w rzeczywistości najdłuższy skok został oddany przez Fina – Jane Ahonena (odległość 240 metrów), lecz skoczek przewrócił się podczas lądowania i próba ta nie została uznana jako skok rekordowy.

Sama skocznia, jak i dolina górska Planica, położone są niedaleko kurortu narciarskiego zwanego Kranjska Gora. W miejscowości tej odbywają się zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim.

Osoby kochające adrenalinę, emocje oraz kibicowanie światowej klasy sportowcom powinny koniecznie wybrać się na konkurs skoków narciarskich do słoweńskiej Planicy. Kibiców czekają niezapomniane chwile, pełne radości i dobrej zabawy.

Zostaw komentarz