Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Slowenia   /  Slowenia – Ceny i waluta

Slowenia – Ceny i waluta

Oficjalnym środkiem płatniczym w Słowenii jest od 1 stycznia 2007 roku euro.
Najmniejszego problemu nie stanowi wymiana pieniędzy bądź czeków. Można tego dokonać w kantorach oznaczonych nazwą Menjalnica lub Devizna Blagajna oraz w bankach, urzędach pocztowych, biurach podróży i agencjach turystycznych. Część z banków pobiera prowizje w wysokości 1%, natomiast pozostałe placówki opłatę wahającą się od 3 do 5%.
W powszechnym użytku są wszystkie najpopularniejsze typy kart płatniczych (Visa, MasterCard/Eurocard i American Express). Jeśli chodzi o sieć bankomatów, jest ona doskonale rozwinięta, bankomaty znajdują się niemal na każdym rogu.

Słowenia dla polskiego turysty nie jest najtańszym krajem, szczególnie od wejścia tego kraju do strefy euro, kiedy większość cen, szczególnie tych dotyczących produktów spożywczych, poszybowała do góry. Jednak jest nadal taniej niż w typowych turystycznych krajach Europy Zachodniej. Średnio można określić, że w Słowenii jest drożej niż w Polsce o około 20%.

Najtaniej zakupy spożywcze można zrobić w sieciowych supermarketach. Do najpopularniejszych w Słowenii należą Mercator, Spar oraz całodobowe Noc i Dan. Posiłki warto jadać w tanich restauracjach zwanych gostlinia, gostisce (na kształt polskiej gospody) bądź w okrepcevalnicy i bife (które wyspecjalizowane są w serwowaniu prostych potraw). Pieczywo najlepiej kupować w małych, prywatnych piekarniach, natomiast owoce i warzywa na targach, które są praktycznie w każdym słoweńskim mieście. Na desery warto wybrać się do lodziarni zwanej slascicarni.

Zostaw komentarz