Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Grecja   /  Regiony   /  Grecja – Santorini

Grecja – Santorini

Santorini jest wyspą grecką położoną na Morzu Egejskim. Wyspa należy do archipelagu kilku mniejszych wysepek powulkanicznych, które w rzeczywistości stanowią szczyt jednego ogromnego podwodnego wulkanu zatopionego w morskiej toni. Na dzisiejszy krajobraz wyspy, swoją niszczącą działalnością przez wieki pracował ogromny wulkan, to właśnie dzięki jego erupcji powstały unikatowe formacje skalne w kształcie półksiężyca i różnokolorowe wybrzeże.

Malownicze panoramy zachwycają swoją surowością, a wielobarwne plaże uformowane przez lawę i głęboki koloryt Morza Egejskiego nadają wyspie nieokrzesanego charakteru. Można powiedzieć, że to główny powód wizyt na wyspie turystów z całego świata, jednak tak nie jest oprócz nietuzinkowych terenów Santorini zachwyca wspaniałą architekturą i zabudową białych domków. Całość infrastruktury stanowi wspaniały kontrast do wulkanicznych zboczy i czarnego piasku miejscowych plaż. 

Do głównych metropolii wyspy należą miasta Fira i Ia, oprócz nich warto zaglądnąć do mniejszych miejscowości: Kamari, Perissa, Akrotiri, Pirgos i Monolithos. Wyspa liczy sobie ok. 7 tys. stałych mieszkańców, którzy utrzymują się z turystyki, eksportu win, ziemi wulkanicznej, pumeksu i słodkich pomidorów. Na wyspie znajduje się tylko jedno źródło słodkiej wody, w wyniku czego tubylcy muszą korzystać z wody odsalanej. Przejdźmy do rzeczy bardziej interesujących pod względem samego wypoczynku.

Na Santorini odnajdziemy wiele ciekawych atrakcji turystycznych, a wyspa jest idealnym miejscem na wakacje pod wieloma względami. Turyści, którzy uwielbiają spędzać czas w ciągłym ruchu, będą mogli cieszyć się urokami najwyższej góry wyspy. Na jej zboczach  rozciąga się kolorowa miejscowość Pirgos, natomiast po drugiej stronie, jej grzbiet schodzi do niezwykle malowniczego cypla Mesa Vouno, z którego można podziwiać ruiny starożytnych zabudowań. Jakby tego było mało na samym szczycie znajdziemy wyjątkowy klasztor Profitis Ilas i stację NATO. Miłośnicy sportów wodnych odnajdą w Santorini upragnione fale. Wyspa nazywana jest przez jej mieszkańców „wyspą wiatrów”, to tutaj można w pełni rozpiąć swoje żagle i swobodnie surfować po falach, sunąć żaglówką czy fruwać w przestworzach za pomocą paralotni czy kitesurfingu.

Santorini jest świetną bazą wypadową do okolicznych skarbów Grecji. Z wyspy możemy wybrać się promem przez niezapomniany szlak nieziemskich widoków linii Syros – Paros – Ios – Santorini. Po takich atrakcjach pora na relaks. Santorini posiada jedne z najciekawszych plaż na całym świecie, bo przecież żadne inne miejsce nie może pochwalić się „Czerwoną Plażą”, gdzie klify utworzone po erupcji wulkanu nabrały żywej czerwieni, rozwijającej się w spaloną czerń wulkanicznego piasku, by w końcu zgasnąć w głębokim morskim kolorze.

Charakterystyczne dla Santorini czarne plaże, to głownie – Karami,  położone na wschodniej części wyspy. W tym miejscu czarny piasek jest rozrzucony na plaży przez 5 km, a towarzyszą mu nadbrzeżne tawerny i restauracje. Jeżeli chcemy pobyć chwilę sami warto wybrać się na okoliczną plaże – Monolithos, gdzie nikt nie zmąci naszego spokoju. Inne równie wyjątkowe plaże na Santorini to:  Perissa – znajdująca się pod ścianą skalną; Oia – rozciągnięta przy mieście wybudowanym na końcu urywającego się klifu. Oczywiście są to najpopularniejsze miejsca na wyspie, oprócz nich dosłownie na całej wyspie znajdziemy idealne otoczenie do wypoczynku nad samym morzem.

Santorini jest piękne, ale warto zauważyć, że cała Grecja zasługuje na uwagę. 


Zostaw komentarz