Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Turcja   /  Pogoda Turcja – kiedy jechać?

Pogoda Turcja – kiedy jechać?

Turcja, kraj rozciągający się między Europą a Azją, jest znana ze swojej różnorodności kulturowej, historycznych zabytków oraz wyjątkowych krajobrazów. Jako popularny kierunek turystyczny przyciąga miliony turystów z całego świata. Turcja oferuje coś dla każdego o każdej porze roku. Czy planujesz wakacje na plaży, zimowe sporty, czy po prostu chcesz zwiedzić zabytki, odpowiednia pogoda jest kluczowa.

Turcja pogoda i temperatura

Turcja ma różnorodny klimat, z gorącym, suchym latem na południu i chłodniejszym, wilgotnym klimatem na północy. Średnie temperatury latem na południu wynoszą około 30°C, ale mogą wzrosnąć do 40°C. Na północy lato jest chłodniejsze, z temperaturami około 20-25°C.
Wybrzeża Egejskie i Morza Śródziemnego cieszą się łagodnym klimatem śródziemnomorskim z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, mokrymi zimami. Średnie temperatury w lecie wynoszą od 28 do 34 stopni Celsjusza, natomiast zimą temperatura oscyluje wokół 10-15 stopni. Region Morza Czarnego ma bardziej wilgotny klimat, z cieplejszymi zimami i chłodniejszymi latami. Natomiast wnętrze kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym, z gorącymi latami i zimnymi zimami.

Turcja wakacje – kiedy jechać?

Najlepszym czasem na wakacje w Turcji jest od kwietnia do czerwca i od września do listopada, kiedy temperatury są umiarkowane, a tłumy turystów mniejsze. Lato to szczyt sezonu turystycznego, zwłaszcza na południu. Od maja do września dni są słoneczne i długie, a temperatura morza idealna do kąpieli.

Wybrzeże Egejskie i Śródziemnomorskie: od czerwca do września możesz spodziewać się ciepłej, słonecznej pogody, idealnej do kąpieli morskich i opalania. Temperatury w lecie wahają się od 30 do 35 stopni Celsjusza.

Wybrzeże Morza Czarnego: Ten region charakteryzuje się bardziej umiarkowanym klimatem. Lato jest chłodniejsze niż na południu, idealne dla tych, którzy preferują łagodniejsze temperatur.

Wiosna (kwiecień-maj) i Jesień (wrzesień-październik): Są to najlepsze miesiące na zwiedzanie kulturalnych i historycznych zabytków Turcji, takich jak Stambuł, Kapadocja, czy Pamukkale. Temperatury są wtedy bardziej umiarkowane, a tłumy turystów mniejsze.

Erciyes – Kayseri. Źródło: https://www.shutterstock.com/

Turcja – pogoda w zimie

Zima w Turcji jest łagodna, zwłaszcza na południu kraju, gdzie temperatury rzadko spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. W górach, zwłaszcza w rejonie Anatolii, można spotkać śnieg i korzystać z zimowych sportów, takich jak narciarstwo czy snowboarding. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie to Uludağ niedaleko Bursy, Palandöken w Erzurum i Erciyes w Kayseri. Sezon narciarski trwa zazwyczaj od grudnia do marca, a ośrodki są wyposażone w nowoczesne wyciągi i doskonałe trasy dla narciarzy na różnych poziomach zaawansowania.

Zostaw komentarz