Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Turcja   /  Turcja – Kultura i religia

Turcja – Kultura i religia

Turcja może pochwalić się wyjątkową kulturą i niespotykanymi zwyczajami. Społeczeństwo zamieszkujące główne ośrodki turystyczne charakteryzuje się wysoką kulturą, często wzorowaną na zachodzie.

Turcy są uprzejmi, pomocni, a co najważniejsze interesują się dobrem turystów. Niepisaną zasadą każdego z kurortów jest dbanie o wizerunek państwa na arenie międzynarodowej.

Pozytywna opinia i zadowolenie wczasowicza jest dla nich najcenniejsze, gdyż w znacznym stopniu wiele rodzin tureckich utrzymuje się z tego, co zarobi na turystyce.

Mieszkańcy wielkich miast, zachodniej części Turcji są bardziej liberalni i tolerancyjni wobec innych kultur oraz odmiennych przekonań religijnych, natomiast na wschodzie kraju ludność jest bardziej konserwatywna, przywiązana do swoich wierzeń i często bardzo ortodoksyjna.

W Turcji należy pamiętać o obowiązujących prawach i przestrzeganiu zasad składających się na kulturę muzułmańską.

Przed wejściem do świątyni trzeba pamiętać o stosownym ubraniu, odpowiednio co do miejsca należy zdjąć obuwie, a turystki muszą zakryć głowę, ramiona i nogi. Planując zwiedzenia meczetów należy wziąć pod uwagę godziny modlitw, w których lepiej nie wchodzić do świątyni.

Ze względu na poszanowanie prywatności kobiet, wszelkie pytania najlepiej kierować do mężczyzn.

Ze względu na małą znajomość języków obcych na prowincji tego kraju, należy być ostrożnym co do rozmówcy i kierowanych do niego wypowiedzi.

By uniknąć krępującej sytuacji, najlepiej uprzednio zapytać o to, czy dana osoba zna angielski. Przed wyjazdem do Turcji warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów, zdań w języku tureckim. Takie umiejętności wprawią Turka w zachwyt.

W Turcji popularna jest mowa ciała. Dobrze jest opanować podstawowe znaczenia ruchów ciała. Znaki są łatwe a swoją wiedzą na pewno zdobędziemy sobie uznanie i sympatię miejscowych.

Podstawowe znaczenia ruchów ciała:

Tak – pochyla się głowę do przodu.

Nie – analogicznie odchyla się głowę do tyłu, bądź podniesienie samych brwi do góry.

Dziękuję – należy położyć dłoń na sercu i pochylić się do tyłu.

Nie rozumiem – Kiwanie głową z lewej na prawą

Jednym z nieodłącznych elementów konwenansów obowiązujących turystów w Turcji jest zasada targowania się podczas zakupów na miejscowych straganach.Turcja to kraj straganów, ale i naciągaczy.

Ze względu na szacunek do sprzedawcy i dla dobra naszego portfela należy się targować. Jeżeli tego nie zrobimy obrazimy tym samym sprzedawcę.

Planując termin swojego wyjazdu trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż święta obchodzone w Turcji przypadają co roku na inny dzień.

Takie zmiany są zależne od muzułmańskiego kalendarza, który opiera się na roku księżycowym.

W dni świąteczne wszystkie urzędy są zamknięte, natomiast sklepy i inne punkty obsługi są normalnie czynne.

W bardziej religijnych rejonach Turcji w okresie ramadanu nieczynne są także restauracje.


Zostaw komentarz