Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Wlochy   /  Włochy – Kultura i religia

Włochy – Kultura i religia

Włochy miały niezwykle bogatą historię, nic zatem dziwnego, że przez wieki kształtowała się tu niesamowita kultura. Półwysep Apeniński bardzo silnie oddziaływał na kontynent europejski od początku naszej ery. Okres Imperium Romanum, a także przejęcie schedy po nim, to początek kulturowego wpływu na Europę. Po upadku cesarstwa ziemie włoskie przechodziły pod panowanie frankijskie, hiszpańskie, austriackie – stąd tak silny wpływ Italii na inne państwa. We Włoszech powstał pierwszy w Europie Zachodniej uniwersytet (założony w Bolonii na przełomie XI i XII w.). Nowy  dla tej części świata typ szkoły bardzo szybko rozprzestrzeniał się w Europie, a szczególnie na Półwyspie Apenińskim. Ferment naukowy spowodowany zaznajomieniem się ze zdobyczami kultury bizantyjskiej i arabskiej, jak również ponowne odkrycie spuścizny antycznej przyczyniły się do narodzin nowej epoki w dziejach kontynentu – renesansu. Za kolebkę odrodzenia uważana jest Florencja – miasto, które do dnia dzisiejszego czaruje swym urokiem. Wielki wpływ na literaturę europejską wywarli twórcy związani z włoskim renesansem – Dante, Petrarka, Boccaccio. Od kilku stuleci ludzie podziwiają arcydzieła stworzone przez Michała Anioła, Donato Bramante, Rafaela Santi, Leonarda da Vinci, Donatella, czy Tycjana. Zazwyczaj mistrzowie byli wszechstronnie uzdolnieni. Tworzyli wspaniałe rzeźby i obrazy, projektowali i budowali cuda architektury, które dziś wpisane są na listę UNESCO.

Język włoski należy do rodziny języków romańskich. Z całej grupy to właśnie włoski najbardziej przypomina łacinę. Przez wielu uważany jest za język bardzo śpiewny, melodyjny. To i kilka innych czynników sprawiło, że Włochy od średniowiecza nadawały ton rozwojowi muzyki w Europie. Do największych osiągnięć zaliczyć można operę – gatunek stricte włoski, który początkowo rozwijał się w Wenecji i Neapolu. Z Italii pochodziło wielu wybitnych kompozytorów i artystów m.in. Vivaldi, Paganini, Puccini, Verdi . Do dziś jedną z najsłynniejszych scen operowych świata pozostaje mediolańska La Scala.

Mówiąc o kulturze Włoch nie można pominąć ich kuchni.  Podstawą kuchni włoskiej są potrawy mączne, a także warzywa, przyprawy, owoce morza, sery i wina. Potrawy takie jak pizza, spaghetti, risotto, czy ravioli stały się niezwykle popularne na całym świecie. Dziś możemy zjeść pizzę zarówno w Pekinie, jak i w Limie. Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez włoskich win (Chianti, Marsala) i serów (parmezan, gorgonzola). Na deser warto skosztować włoskiego tiramisu i espresso.

Wielki wpływ na światowe kino wywarli włoscy reżyserzy, a wśród nich m.in. Michelangelo Antonioni, Bernardo Bertolucci, Federico Fellini, Sergio Leone, Luchino Visconti, Franco Zeffirelli

We Włoszech odbywa się bardzo wiele festiwali zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Większość z nich związana jest z kinem, teatrem i operą. Warto wymienić :

– Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji (organizowany od 1932 – uchodzi za najstarszy festiwal filmowy na świecie, wręczane są Złote Lwy)
– Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Neapolu
– Maggio Musicale Fiorentino we Florencji
– Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (organizowany corocznie od 1951 r.)

Nie można zapomnieć o karnawale weneckim. Tradycja najstarszego karnawału Europy ma już kilkaset lat. Impreza odbywa się co roku przed środą popielcową. Nieodłącznym atrybutem i symbolem karnawału jest maska.

Do najważniejszych świąt włoskich należą, podobnie jak w Polsce, Wielkanoc (na stół musi wówczas trafić jagnięcina), Boże Narodzenie i Dzień Wszystkich Świętych. Najważniejszym świętem jest Boże Narodzenie. Dzień ten odgrywa u Włochów dużo ważniejszą rolę niż Wigilia. Niezwykle ważna jest dla Włochów tradycja budowania szopek, która wywodzi się właśnie z Italii – pierwszą szopkę stworzył św. Franciszek z Asyżu. Boże Narodzenie jest świętem niezwykle rodzinnym, a także powodem dla prawdziwej uczty.

Włosi, podobnie jak Polacy, to w zdecydowanej większości katolicy (około 90%). Zdecydowana mniejszość stanowią protestanci, żydzi i muzułmanie. Rozpowszechnioną tradycją są procesje związane z dniem patrona miejscowości. Należy pamiętać, iż na terenie Włoch leży Watykan – państwo kościelne i oficjalna siedziba władz Kościoła Katolickiego. Władzę w tym najmniejszym państwie świata sprawuje papież.

Zostaw komentarz